Setkání křesťanů v Budapešti

BudapestV(ČB 3/2016) Vydejte se s námi do města vznešených kostelů, útulných kaváren, lázní, mostů a staveb, ze kterých dýchají dějiny. V maďarské Budapešti se letos od 7. do 10. července uskuteční Setkání křesťanů zemí střední a východní Evropy. Mottem je verš z Matoušova evangelia „Vy jste sůl země“. Kromě bohatého programu, organizátory připraveného, mohou účastníci využít času také k prohlídce města.

Budapešť vznikla v roce 1873 sloučením do té doby tří samostatných částí – Budína, Starého Budína a Pešti. První stopy osídlení oblasti pocházejí ze starší doby kamenné. V současné době zde žije asi 1,7 milionu lidí. Přečtěte si, co byste při jeho návštěvě neměli opomenout:

Budova parlamentu na břehu Dunaje byla postavena před více než sto lety. Jedna z největších vládních budov v Evropě má téměř 700 místností a na výzdobě se podíleli největší uherští umělci tehdejší doby.

P1230463Bazilika sv. Štěpána je zasvěcena prvnímu maďarskému křesťanskému králi. V této honosné stavbě, do které se vejde osm a půl tisíce lidí, jsou uloženy kosti z pravé ruky světce.

DSCN8966Náměstí Hrdinů bylo vybudováno v roce 1896 k oslavě tisíciletého výročí země. Památník tisíciletí, tvořený sloupy postavenými do půlkruhu, je věnován nejvýznamnějším postavám maďarských dějin. Na náměstí se odehrálo několik povstání a revolucí, ale i oslav minulého režimu.

V rozlehlém městském parku Városliget se nachází napodobenina středověkého Hunyadyho hradu v (dnes rumunském) Sedmihradsku a dalších maďarských staveb různých slohů. V parku jsou také jedny z největších budapešťských lázní (Széchenyiho lázně).

Budapešťské lázně jsou ku prospěchu vůči celé řadě chorob. Ve městě vyvěrá přes sto dvacet pramenů s různými léčebnými účinky. Královské lázně, lázně Rác a Rudas jsou zbudovány v římském a tureckém stylu, Széchenyiho lázně zase ve stylu neoklasicistním.

Nedílnou součást města na Dunaji tvoří přirozeně mosty. Prvním stálým byl Řetězový most, jehož stavba trvala deset let a skončila v roce 1849. Vstup na most střeží kamenní lvi. Na konci druhé světové války vyhodili most do vzduchu němečtí vojáci; opravy se dočkal sto let po svém otevření, v roce 1949.

DSCN8864

Gellértův vrch, který nese jméno po biskupovi svrženém dolů v sudě, nabízí výhled na téměř celé město. Cestou nahoru je možné navštívit Skalní kostel, nedaleko od něj pak památník vzdávající hold vojákům padlým ve druhé světové válce. Na vrchu se nachází Citadela – pevnost postavená v polovině devatenáctého století Habsburky. Jejím hlavním účelem bylo připomínat rakouskou nadvládu a varovat povstalce z roku 1848 před dalšími pokusy o osvobození.

Pojeďte také
Zájemci o účast na Setkání křesťanů se mohou přihlašovat do 31. března prostřednictvím oficiálních stránek setkání: http://christlichebegegnungstage2016.hu/. Cena 50 euro (1400 korun) pro dospělé a 25 euro (700 korun) pro děti zahrnuje třikrát nocleh na vysokoškolských kolejích, stravu od čtvrtka večer do nedělního poledne a 72hodinovou jízdenku po Budapešti.

Jana Vondrová