Potřebujeme prolomit zdání, že Kuba už pomoc nepotřebuje

DSC_7425(ČB 4/2016) Po téměř devadesáti letech navštívil Kubu americký prezident. Jen několik hodin před návštěvou Baracka Obamy kubánské úřady zadržely desítky členek opoziční skupiny Dámy v bílém. O dva dny dříve, 18. března, pořádala Českobratrská církev evangelická společně s Člověkem v tísni Den pro Kubu. Hlavním hostem byla kubánská aktivistka Rosa María Payá. Prosila, aby svět nebyl k její vlasti slepý.

Poslechněte si článek:

DSC_7425

Synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý a ředitelka škol Evangelické akademie Martina Sklenářová

S Rosou Maríí Payá a s poslancem evropského parlamentu Pavlem Teličkou následovala v prostorách kláštera panelová diskuse. Téma letošního ročníku „Kuba – flirt se svobodou?“ reagovalo na aktuální dění na ostrově. Prezident USA začal loni mezi oběma zeměmi obnovovat diplomatické styky. Americké firmy mohou nyní na Kubě podnikat a některé zboží od kubánských výrobců je možno do USA dovážet. Po více než půl století byla v létě na Kubě opět otevřena americká ambasáda a diskutuje se o úplném zrušení obchodního embarga. Od kubánského vůdce Raúla Castra se ale kromě propuštění několika desítek politických vězňů svět nedočkal téměř ničeho. Žádné další vstřícné kroky nejsou známy. Režim stále potlačuje svobodu projevu a neumožňuje svobodné fungování opozice. Zůstává tam stále mezi 27 a 30 známými politickými vězni.

Žádná změna se nekoná
Rosa María Payá potvrdila, že pro obyvatele ostrova se nic nezměnilo. „Kubánský režim se před mezinárodní komunitou snaží budit zdání změn, zatímco běžní Kubánci žijí v nouzi a bez vyhlídky na lepší život, protože nemají základní svobody nutné pro rozvoj jakékoliv společnosti. Současný režim není postaven na ideologii, snaží se jen udržet svou absolutní moc,“ připomněla.

DSC_7436

Průvod na podporu Dam v bílém s bílými balónky a deštníky na Karlově mostě v Praze

Rosa María Payá je také koordinátorkou projektu Cuba decide, zasazujícího se o referendum za svobodné a pluralitní volby. „Je důležité, aby svět na Kubu nezapomněl. K tomu, aby se něco změnilo, potřebujeme podporu veřejnosti a té docílíme, pouze pokud lidé budou cítit, že naše nabídka má šanci na úspěch. Že lidem umožní lepší život,“ dodala.

DSC_7421

vlevo v popředí Rosa María Payá

Průvod s bílými deštníky a balónky už pošesté
Den pro Kubu pořádala Českobratrská církev evangelická ve spolupráci s Člověkem v tísni jako připomínku na 18. březen 2003, kdy bylo na Kubě zatčeno 75 předních disidentů, kteří byli odsouzeni k mnohaletým trestům odnětí svobody. Na svobodu se předčasně dostali až v roce 2010 a většina z nich odešla pod nátlakem vlády do exilu.

Kubánské disidentské organizace doufají, že návštěva amerického prezidenta přispěje k ukončení represí vůči oponentům režimu. Vzhledem k tomu, že tento text vzniká v době prezidentské návštěvy, nejsou výsledky dosud známy.

Jana Vondrová, foto D. Ženatá