I na Vrchlabsku už fungují domácí hospicové služby

IMG_8666(ČB 5/2016) Naprosto plný byl v pátek 1. dubna odpoledne sál Divadelního klubu ve Vrchlabí – a nebylo to vůbec díky aprílovým žertíkům. Veřejnosti se tu totiž poprvé oficiálně a slavnostně představil tým domácího hospice Duha Vrchlabí ve složení MUDr. Jana Michlová (lékařka), Jana Janhubová (zdravotní sestra) a Alena Johnová (dobrovolná sociální pracovnice), který vbrzku doplní ještě jedna zdravotní sestra.

Poslechněte si článek:

Vrchlabský domácí hospic vzniká jako pobočka letos sedmiletého domácího hospice Duha Hořice. Podpořit „narozeninovou oslavu“ své vrchlabské dcerky tak přijeli i zakladatelé hořické Duhy – Jana Sieberová s manželem Pavlem. Hospicové partě požehnal pomocný biskup a generální vikář královéhradecké římskokatolické diecéze Msgr. Josef Kajnek a moderování celého programu se ujal farář našeho sboru br. Petr Chlápek, který bude v hospici pracovat coby dobrovolník – duchovní správce.

závěrečný panel

Správa hospice je velmi ekumenická – hospic má zázemí na vrchlabské katolické faře, duchovním správcem je evangelický farář, zakladatelka Jana Michlová je členkou našeho sboru a řada dobrovolných pomocníků se rekrutuje jak z evangelického sboru, tak z katolické farnosti. A největší poklad nakonec – vrchlabské kolegyně přijela podpořit také zakladatelka hospicového hnutí v Česku MUDr. Marie Svatošová. Mimochodem právě ona ukázala (a asi to nebylo aprílem), že i v hospicovém prostředí se daří dobrým vtipům, které dokážou dostat celé divadelní sály „do kolen“.

IMG_8645Domácí hospic Duha ve Vrchlabí bude rozhodně potřebovat i vaše modlitby a vaši podporu. Zdravotní pojišťovny jeho služby zatím platit nebudou, a tak bude finanční únosnost záviset hodně na štědrosti dárců (podle Pavla Siebera je hořická Duha na donorech závislá z 95 %!). Pokud chcete a můžete pomoci, číslo účtu je 229 308 919 / 0300, nutný je variabilní symbol 54301 (pouze příspěvky s tímto VS půjdou do Vrchlabí).

Jakub Kašpar, místokurátor sboru ve Vrchlabí