Miroslav Vaculík: Dvacet let starostou

Vaculík(ČB 10/2016) Několik let sbíral Miroslav Vaculík materiály, poslouchal pamětníky. Dvacet let starostování v malebné obci Liptál na Valašsku popisuje s láskou i nadsázkou. Devadesátá léta plná očekávání a práce i sladké plody, když byl v roce 2006 Liptál vyhlášen ve Zlínském kraji i celé České republice obcí roku a pak v roce 2015 získal cenu Evropské unie umění Zlatá Europea za dlouhodobý přínos v oblasti kultury.

Poslechněte si článek:


Kniha je ale vzácná i jinak. Dotýká se celé druhé poloviny 20. století, kdy na Valašku vzkvétalo hospodářství a zemědělství. Vaculík vzpomíná na léta, kdy se věřící tajně scházeli, kdy byly povinné brigády a do zahraničí bylo možné se dostat jen na výjezdní doložku. Vzpomíná také na práci ve vsetínské Zbrojovce a coby aktivní sportovec a folklorista na spolkovou činnost a zájezdy. Jedna obsáhlá kapitola je věnována církevním zvyklostem. Miroslav Vaculík s láskou popisuje život v evangelickém sboru od vyučování náboženství přes konfirmaci až po proslovy na pohřbech, oslavy výročí mistra Jana Husa nebo vzpomínky na faráře, kteří v Liptále působili. Popisuje výroční setkání v Kubíkově žlebě, místě konání tajných shromáždění evangelíků v předtolerančních časech, i různé ekumenické a partnerské schůzky. Dozvídáme se dokonce, že se účastnil koncem devadesátých let seniorátního vzdělávání laických kazatelů.

Vaculík Kniha je vzácnou kronikou obce, sbírkou osobních zážitků a vzpomínek a zajímavým čtivem. Barvitým podáním i bohatým obrazovým doprovodem jistě zaujme spoluobčany v Liptále, obyvatele sousedních valašských obcí i rodáky či příbuzné, kteří na Valašku již nežijí, ale mají rázovitý kraj i s jeho lidmi navždy v srdci.

Vydal spolek Ozvěny života Liptál. Na www.ozvenyzivota.cz je formulář na objednání i seznam knihkupectví, kde lze knihu koupit. Objednat lze také přímo u autora – kontakt: vaculik@molo.cz nebo telefon 571 438 008, 604 205 471.

Daniela Ženatá