Zahrady pro všechny

Nová zahrada Diakonie Stodůlky dnes Diakonie Praha(ČB 10/2016) Kdysi tu byl šedivý tvrdý beton, dnes při našlápnutí noha cítí nezvyklou měkkost. Povrch, po kterém kráčí, vypadá na první pohled jako z jemného štěrku; ve skutečnosti se ale jedná o speciální gumu. Ústřední místo nové zahrady Diakonie Praha v pražských Stodůlkách je navýsost moderní – stejně jako celá zahrada.

Poslechněte si článek:

Budova bývalé sídlištní školky už léta patří žákům diakonické speciální školy a školky. Řada z nich má těžký mentální i fyzický handicap, dost často jsou na vozíčku. Zahrada školy po léta ale sloužila spíše zaměstnancům, kteří si potřebovali odskočit na cigaretu. Kvůli své sešlosti a hlavně betonové sídlištní estetice z časů socialismu se ostatně k ničemu lepšímu moc nehodila. Přes léto se navíc nebylo kam schovat před pražícím sluncem.

Nová zahrada Diakonie Stodůlky dnes Diakonie PrahaDnes to tady však vypadá výrazně jinak. Na první části zahrady je trampolína, ruské kuželky a hlavně jabloně, rodící na konci léta vynikající jablka rubínové barvy. V druhé části najdete jednoduchý altánek, odpočívací houpací lůžka, stínící stromy a pak hrací plochu, tvořenou oním zvláštně měkkým povrchem. Jsou na ní vymalovaná hrací pole, na kterých je pod širým nebem možné hrát třeba Člověče nezlob se. Měkký povrch je tu pro maximální bezpečí, a to lidí s těžkými typy postižení, kterým hrozí v zápalu hry třeba pády z vozíku. Pro horké letní dny jsou tu nově vysázeny stromy a je tu i rozprašovač vody, který dovede vyrobit příjemnou lehkou vodní mlhu.

Proměnu zahrady zaplatili soukromí dárci. Prostřednictvím benefičního koncertu přispěl třeba i známý houslista Pavel Šporcl. A v pražských Stodůlkách teď přemýšlejí, jak nový příjemný prostor otevřít i lidem v okolí. Bylo by komu. Škola je ze všech stran obklopena paneláky. Podle Jakuba Suchela, ředitele Diakonie Praha je ale potřeba nejprve vymyslet, jak sladit návštěvní řád tak, aby s otevřeností do okolí byla zároveň zajištěna bezpečnost klientů. Zkušenost je taková, že to jde; není to tak dávno, co na zahradu Diakonie Zvonek na sídlišti v Praze 4 začala těžkotonážní nákladní auta navážet tuny písku a vznikla pláž, která o slunečných dnech slouží kromě klientů skutečně i místním.

Adam Šůra