Romská cesta s „tetou Idou“

Ida Kelarová Romano-Drom letní soustředění 2016(ČB 10/2016) Na konci loňského školního roku přišla Veronice nečekaná pozvánka: na hudební tábor nazvaný Romano drom (Romská cesta). Klientka diakonického nízkoprahového klubu Kruháč v Jablonci nad Nisou se tedy na jaře zúčastnila spolu s dalšími konkurzu – tábor je výběrový. Zdálo se jí, že neuspěla. „Měla jsem připravenou píseň od známé popové zpěvačky Adele. Myslela jsem si, že mě nevzali,“ říká. O to větší byla její radost, když z pozvánky zjistila, co ji v létě čeká.

Poslechněte si článek:

   Konkurz neprobíhal jen v severočeském Jablonci, ale i v mnoha dalších městech. Třeba i ve valašském Vsetíně, kde se jednoho jarního dne sešlo v kostele Horního sboru okolo dvaceti romských dětí, se kterými je v pravidelném kontaktu Diakonie Vsetín. Když se ozval důrazný pozdrav: „Dobrý den, cigáni! Jak se máte Romové!“ všichni zpozorněli.

Žvýkačky z pusy
Dorazila „teta Ida“, známá zpěvačka a herečka Ida Kelarová, která projekt Romano drom vytvořila kvůli mladým lidem ze sociálně vyloučených lokalit. Cílem je pomoci romským dětem nalézt jiné životní cesty, než k jakým je předurčuje prostředí, do kterého se narodily. Prostředkem k tomu je hudba, základem ovšem přísná disciplína. Což se také hned na Vsetínském konkurzu projevilo. „Žvýkačky ven!“ zahromovala Ida hned po přátelském pozdravu. „A ať to někdo sesbírá, jinak to tady bude polepené!“ Příkaz byl okamžitě proveden.

Romano drom Vsetín konkurz Pak následoval konkurz, ve kterém se vystřídalo sedmnáct adeptů ve věku od šesti do patnácti let. Někdy stála za mikrofonem sólistka, jindy trojice malých zpěváků. O doprovod písní – všechny byly romské – se postaraly klávesy, někdy se přidaly bicí. Porota složená z Idy Kelarové a jejích dvou kolegů občas očividně trpěla – to když zpěv zněl výrazně mimo tóninu. Pokáráni za to ovšem nebyli zpěváci, ale klávesista. Všechny doprovody hrál v jedné tónině a nepřizpůsoboval ji tomu, jak mají děti hlasy položeny. Řada adeptů prošla konkurzem úspěšně a dalším bylo řečeno, že mají šanci v dalších letech.

Romano drom Vsetín vítězka konkurzuHudba, tanec i beseda s policistou
A co se pak dělo na samotném hudebním táboře Romano drom, který se konal na Šluknovsku od 30. července do 13. srpna? Zúčastnilo se šedesát dětí z Česka i Slovenska. Odehrál se jeden konflikt, který zaujal média: jeden z místních s užitím jasně rasistických výrazů ostře slovně napadl vedoucí tábora a potom vedle tábořiště vystřelil z poplašné pistole. V úvodu citované účastnici Veronice z Jablonce nad Nisou ale v paměti utkvěly jiné události.

   „Paní Ida Kelarová spolu s celým týmem měli pro nás připravený program, ve kterém jsme si užili spoustu radosti. Učili jsme se tance a zpívali. Romské nové a staré písně. Dokonce jsme si vyzkoušeli capoeiru (pozn. red.: bojové umění s prvky tance a akrobacie původem z Brazílie), měli jsme i hodiny angličtiny a plno dalších různých věcí,“ vzpomíná. Mezi ně patřilo třeba noční pozorování hvězd nebo beseda s Petrem Torákem, Romem pocházejícím z Liberce, který se po odchodu do Británie stal členem tamní policie a za svou práci byl oceněn řádem britského impéria.

Ida Kelarová Romano-Drom letní soustředění 2016   Účastníci tábora vystoupili i s hráči České filharmonie na koncertech v Novém Boru, v Rumburku a na Zámku Děčín. S koncem tábora ovšem jejich „romská cesta“ nekončí. Pracovat na sobě mohou dál během roku na soustředěních a koncertních turné mládežnického souboru Čhavorenge, který Ida Kelarová vede. A například konkrétně ve Vsetíně teď vzniká ve spolupráci s Diakonií odbočka souboru složená z místních dětí. Na pravidelné zkoušky bude dojíždět nejen Ida či její asistenti, ale i hráči České filharmonie, kteří budou mladé hudebníky seznamovat se svými hudebními nástroji.

Adam Šůra