Pro děti: Biblický zvěřinec – Liška, šakal a pes

liška(ČB 10/2016) Anežka byla v létě v Itálii. Poprvé v životě. Bylo tam nádherně. Slunce, teplo, moře. I ty návštěvy ve městech, kam jeli s rodiči, se daly přežít. Vlastně byla ta městečka celkem zajímavá, musí Anežka přiznat. Úzké uličky, kamenné domy, staré kostely, spousta dětí na ulicích. A senzační zmrzlina!

Poslechněte si článek:

   Blíží se konec prázdnin a objeví se smutné zprávy. V Itálii je zemětřesení. Najednou to neštěstí není jen někde daleko, v cizině, je to blízko, je to na místech, kde to Anežka zná, vždyť tam před pár týdny byla. Sleduje zprávy s rozšířenýma očima. Popadané domy, lidé zoufale hledají svoje blízké. Trosky, zkáza, pláč.

  Už jen lišky a šakalové tady chybí, vzdychne si maminka při pohledu na tu spoušť.

   Proč lišky a šakalové? chce vědět Anežka.

   V Bibli je kniha, která se jmenuje Pláč. Jsou to písně, které lidé zpívali, když naříkali nad zničeným Jeruzalémem. A zpívají je doteď, když si to zničení připomínají. A čtou je lidi, když jim je smutno, když chtějí pláč vyjádřit slovy. Je to píseň o zničeném městě, bez lidí, už tam pobíhají jen lišky a šakalové. Přízraky, zvířata temná, vychytralá, sobecká. Šakalové celou noc vyjí, jejich smečky v rozvalinách hledají potravu, žerou odpadky.

Fuj. To bych se bála. Ale lišky jsou přece hezké, ne?

   Krásné. Ale znáš přece z pohádek a bajek, jak je liška chytrá, nebo spíš vychytralá. Dokáže toho svojí chytrostí získat dost; hlavně pro sebe.

   Anežka vystřihne z novin jeden obrázek a nechá si jej na stole. Polorozpadlý dům, vedle něj hromada kamení, cihel, z toho čouhají dráty, kusy nábytku. Na hromadě stojí pes. Není to liška ani šakal. Je to pes záchranář. Chytrý. Ale ne vychytralý. Prý už psi našli pod troskami na šedesát lidí, a pomohli je tak zachránit. Bohužel našli i lidi, kteří už byli mrtví.
Pes, liška, šakal. Všechno jsou to šelmy psovité. Někdy šelma zůstane jen šelmou, i když možná chytrou. Někdy je chytrá šelma užitečná, pomůže, zachrání.

liškaLišky a šakalové v Bibli
Liška i šakal jsou šelmy psovité.  Různé překlady Bible je zaměňují. Liška je spíš samotářka, šakal žije v párech nebo ve smečce, má delší nohy než liška, podobá se menšímu hubenému vlkovi.

   Liška žije v norách, a jelikož je chytrá, dělá si k noře více východů. To že lišky mají doupata, připomíná Ježíš, a ve srovnání s liškami on stálou střechu nad hlavou nemá.

   Liška je symbolem vychytralosti a lstivosti, proto se k ní přirovnává vychytralý král Herodes. Jinde jsou liška a šakal obrazem temnoty, zániku. Třeba v Žalmu 63,11.
Víte, k čemu lišky použil silák Samson? Podívejte se do 15. kapitoly knihy Soudců.

Lenka Ridzoňová
Ilustrace: Kateřina Urbánková