Otázka na tělo: V čem jste našli zalíbení až postupem času?

otázka(ČB 11/2016)

Aleš Opatrný, katolický kněz
Až jako začínající kaplan v sedmdesátých létech minulého století, tedy ve svých třiceti létech, jsem „objevil“ malé děti ve farnosti a staré lidi v domovech důchodců a v práci s nimi  našel zalíbení. Zalíbení v hudbě a v četbě mám už odmalička.

Poslechněte si článek:

Marta Sedláčková, farářka na rodičovské dovolené
V olivách, v pivu, v řízení auta. Ještě jsem je nenašla v telefonování a vyřizování na úřadech, na to pořád čekám.

Lenka Pecharová, pedagožka
V knížce Malý princ, kterou jsem poprvé četla asi v osmi letech a připadala mi hodně vzdálená. Znovu mi přišla do rukou asi v 16 a od té doby její obliba trvale stoupá.

Jiří Nečas, přírodovědec a ekolog
Jako dítěti školou povinnému se mi nelíbilo chodit s rodiči na výlety. Aniž bych byl s to uvést bezprostřední impulz, někdy po 15. roce života jsem výletům přišel na chuť a ve výletování nalezl opravdové zalíbení. Naproti tomu impulzem k zalíbení výtvarného umění v širokém smyslu slova, tedy i architektury, urbanismu, designu apod., se stalo spojení životních cest a vzájemné sdílení zájmů s manželkou.

Jana Nechutová, vysokoškolská učitelka
Když mi život přinesl sdílení ne sice rovnou domácnosti, ale domu, v němž je rozdělení na „dole“ (moje) a „nahoře“ (jejich) hodně teoretické, a já jsem měla najednou doma mladou rodinu se dvěma malými kluky, ono mne to obtěžovalo, ačkoli jsou to mí vlastní vnuci. A postupem času, ani nevím, jak rychle se to stalo, jsem v této situaci našla neočekávané a mimořádné zalíbení.

Pavel Ruml, armádní kaplan
V jídle a vaření.

Jana Vondrová, tisková mluvčí ČCE
Myslím, že se to stává téměř se vším, co mi Bůh posílá do cesty. Mám to tak s lidmi – k vytváření skutečně dobrých přátelství obvykle potřebuju čas. Zalíbení jsem našla ve své práci, na jejímž počátku byly nenadálé výzvy, o kterých jsem pochybovala, ale přesto je přijala. No a třeba i k žonglování a akrobacii jsem se dostala kvůli sázce s kamarádem, a přes jejich náročnost jsem si tyto aktivity nakonec zamilovala. A v čem zalíbení pořád ještě hledám, to je je život v Praze. Mám raději les a hory. Ale třeba to přijde.

Jaromír Plíšek, diplomat
Například v možnosti si doma na podzim nakládat zelí a pak je mít celou zimu při ruce. Naplňovat ty stodoly…

DaZ

foto v celé rubrice Téma: Pavel Capoušek