Z. Czendlik, M. Zahradníková: Postel, hospoda, kostel

Czendlik(ČB 12/2016) Kázání má být jako minisukně. Krátké, přiléhavé; a něco hezkého by mělo skrývat, říká Zbigniew Czendlik v knize Postel, hospoda, kostel. Nedávno vydaná publikace nabízí neotřelý vhled do života katolického kněze, Poláka, který po roce 1989 odešel do Československa, aby pomohl tam, kde bylo farářů nedostatek.

Celá kniha je psaná formou rozhovoru, což působí svěže a přirozeně a textu to přidává na dynamickém spádu. Zbigniew Czendlik nechává autorce Markétě Zahradníkové nahlédnout do svého radostného dětství, vypráví o chvílích, kdy Bohu utíkal,

Poslechněte si článek:

aby se nakonec nechal dostihnout, o svých kněžských začátcích v Polsku, stěhování do Czendlikseverních Čech, o intimitě vztahu k Bohu nebo rozdílech mezi českou a polskou církví. Dozvídáme se ale i o jeho účasti na olympijských hrách, vztahu k ženám nebo cestě k moderování pořadů v rozhlase a televizi.

Farář je pořád jenom člověk; není neomylný a má i své slabé chvíle. Zbigniew Czendlik svojí osobitou výpovědí  z tradičních představ o postavě katolického kněze vybočuje. Jiný úhel pohledu na křesťanskou víru a církev nabízí způsobem milým a nenásilným.

Jana Vondrová

ZAHRADNÍKOVÁ, Markéta; CZENDLIK, Zbigniew. Postel, hospoda, kostel. Praha: Argo 2016, 264 stran. ISBN 978-80-257-1918-3