Ven z pasti chudoby

Předlice(ČB 1/2017) V osm hodin ráno se scházíme na pražském Žižkově. Naďa bravurně provede velkou a hlavně dlouhou dodávku úzkým průjezdem, ve kterém se vzdálenost mezi stěnami a zpětnými zrcátky počítá na jednotky centimetrů. Můžeme nakládat. Ve skladišti žižkovského českobratrského sboru čekají stovky a stovky dárků. A my jich do dodávky potřebujeme dostat osm set. Trvá nám to přibližně hodinu. Když je hotovo, koordinátorka Tereza si oddychne – zase se chvilku může věnovat své dvou a půlleté dceři. Nás s Naďou čeká cesta do Ústí nad Labem, přesněji do tamních Předlic. Nachází se tam jedna z nejdrsnějších vyloučených lokalit v Česku.

ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ A OBČANSKÉ PORADNY
Benešov (Diakonie Střed)
Čáslav (Diakonie Střed)
Klatovy (Diakonie Západ)
Kolín (Diakonie Střed)
Most
Josefov (Diakonie Jaroměř)
Plzeň (Diakonie Západ)
Praha (poradna Lifetool pro oblast asistivních technologií)
Rokycany (Diakonie Západ)
Votice (Diakonie Střed)

Význam krabic
Navzdory stoupajícímu blahobytu i opakovaným fámám, jak si nezaměstnaní jezdí pro astronomicky vysoké sociální dávky v Mercedesech, žije v Česku okolo půl milionu lidí v chudobě. Většinou to neznamená, že nemají co jíst. I tak je ale chudoba těžkým břemenem. Každý nepatrný výdaj navíc znamená vážné ohrožení rodinného rozpočtu. Rodiny s více dětmi tohle poznají zvlášť o Vánocích. “Vánoční Krabice od bot” představuje pokus, jak o Vánocích lidem v chudobě pomoci a také jak světy lidí ze zaopatřených a z chudých poměrů propojit. Někdy se takové propojení děje jen symbolicky, někdy k němu dochází skutečně.

Rozdávání dárků 2Děti dětem
Dárky, které teď vezeme, vybíraly a balily za pomoci rodičů či učitelů děti; a posílají je zase dětem. Děti ze zaopatřených poměrů dětem, které se narodily do chudoby. Aby všechny dárky měly přibližně stejný formát, měly by se balit do krabic od bot, což ovšem každý nedodrží. Jestli v některé krabici byly původně boty, musely patřit obru. Ale to nevadí. Důležitější než striktní dodržování pravidel je v tomhle případě dobrá vůle. I přes minimální propagaci je o tenhle dobrý počin rok od roku větší zájem. Loni se pro dárky určené chudým dětem stanovilo 22 sběrných míst. Letos jich už bylo 48. Přidalo se 22 základních škol. Loni se rozdalo 4000 dárků. Kolik letos, není zatím spočítáno, ale méně než 6000 to nebude.

Dobrá zpráva také je, že čím dál více lidí nespoléhá na centrální sběrná místa, rozmáhá se takzvaná “Krabice přes ulici”: lidé si s pomocí místních úředníků, obvodních lékařů či učitelů zjistí, kdo jsou lidé potýkající se s chudobou v blízkém okolí. Dárky se pak předávají adresně a zaopatření se s chudými potkají tváří v tvář. Mezi lidmi, kteří by se jinak míjeli, tak vznikne přímý kontakt.

Rozdávání dárkůNÍZKOPRAHOVÁ ZAŘÍZENÍ PRO DĚTI A MLÁDEŽ
Bor u Tachova (Diakonie Západ)
Bělá nad Radbuzou (Diakonie Západ)
Dobřany (Diakonie Západ)
Domažlice (Diakonie Západ)
Jablonec nad Nisou
Janovice nad Úhlavou (Diakonie Západ)
Jaroměř
Plzeň (Diakonie Západ)
Poběžovice (Diakonie Západ)
Rokycany (Diakonie Západ)
Vsetín

Ústecký underground
Někde ale takový kontakt úplně představitelný není. To je případ lokality, kam míříme s dodávkou, naloženou až po okraj osmi sty dárky. Některá místa na okraji ústeckých Předlic by mohla sloužit jako výborná lokace k válečným filmům: bloky domů mají vymlácená okna a ulice zejí prázdnotou. V místě, kam míříme, to není o moc lepší, s tím rozdílem, že v rozmlácených domech pořád žijí lidé. Zajíždíme do zpustlého areálu neurčitého charakteru. Ústecký underground. David, majitel jednoho z barů (oficiálně se však jedná o sklad), nám pomáhá dárky ukládat. Bude taky pomáhat s jejich rozdáváním, až si pro ně přijdou sousedé – chudí Romové a jejich děti.

Jeho názor na ně je ale prost všeho sentimentu: jedná se prý o lidi, kteří jsou úplně na dně, a to nejen majetkově. Odpadky už léta házejí z vymlácených oken na dvůr; vzniklá hromada je místy i pět metrů vysoká a občas se sama vznítí. Tlačí se na stěny a okna Davidova baru, ve kterém je tak celý den šero. Několikrát se pokoušel sousedům vysvětlit, že házet odpadky na dvůr nelze. Nepomohlo však ani přesvědčování ani vyhrožování.

Sociální vyloučení má tady, na okraji Předlic, tu nejdrsnější podobu. Pomoc místním lidem by vyžadovala neskutečné množství trpělivé a promyšlené práce. Ústecké úřady teď ale mají asi jiné starosti; zrovna v době naší návštěvy vešel ve známost policejní zátah proti bývalým krajským politikům podezřelým z rozkrádání evropských fondů. A město samo nemá už několik měsíců funkční radu; místní politici se nedovedou dohodnout. Vánoční dárky, které rozdají dobrovolníci, pak představují sice milé, ale vlastně jen zanedbatelné zpestření v bezvýchodném životě.

ZAŘÍZENÍ PRO DĚTI VYŽADUJÍCÍ OKAMŽITOU POMOC
Ostrava

DOMY NA PŮL CESTY
Olomouc (Diakonie Sobotín)
Jeseník (Diakonie Sobotín)

Diakonie je zde a pomáhá
Lidé potýkající se s chudobou nepatří mezi hlavní a největší skupiny diakonických klientů. Přesto v Česku najdete nemálo míst, kde Diakonie těmto lidem své služby nabízí. Typickým příkladem je zařízení pro děti „vyžadující okamžitou pomoc“. Jedná se o krátkodobou pomoc rodinám s dětmi, kterým z rozličných důvodů hrozí, že budou rozděleny a skončí v dětských domovech či hůře, na ulici. Diakonie v Ostravě poskytuje právě těmto dětem zázemí a rodičům podporu v řešení krizové situace. Zároveň dětem a rodičům umožňuje, aby se pravidelně vídali. Azylové domy zas poskytují zázemí rodičům, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení. Jeden speciální azylový dům slouží osobám vykořisťovaným na trhu práce. Většinou se jedná o cizince z chudších zemí EU. Domy „na půl cesty“ pomáhají mladým lidem mezi 18 a 26 lety, původně většinou z dětských domovů, najít dočasné zázemí a učit se, jak se postavit na vlastní nohy. Občanské poradny pomáhají lidem zorientovat se v sociálním systému, učí je, jak se vyrovnat s exekucemi či jak se vyznat v pracovně právních vztazích.

AZYLOVÉ DOMY
Litoměřice
Most
Ostrava
Praha-Vinohrady (Středisko křesťanské pomoci)
Praha (Středisko celostátních programů a služeb)
Vlašim (Diakonie Střed)

Především pak Diakonie provozuje nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. „Nízkoprahy“ slouží těm mladým lidem, kteří především vlivem rodinného prostředí nevědí, jak naložit s volným časem a tráví jej bezcílně na ulici. V klubech při dodržování základních pravidel nacházejí zázemí, kde se můžou věnovat různým zálibám – od hraní stolního fotbalu přes doučování až třeba po zkoušky s kapelou. Sociálně aktivizační služby pak pomáhají rodinám s dětmi k určité stabilizaci a k posunu na pomyslném sociálním žebříčku, alespoň o stupínek. Například aspoň tak, že rodiče vůbec začnou děti posílat do školy a splácet dluhy. Může jít taky o pomoc s odstěhováním ze sociálně vyloučené lokality do běžného nájmu a s přestupem dětí ze zvláštní školy do standardní základky.

SOCIÁLNĚ AKTIVIZAČNÍ SLUŽBY PRO RODINY S DĚTMI
Domažlice (Diakonie Západ)
Jablonec nad Nisou
Jaroměř
Josefov (Diakonie Jaroměř)
Plzeň (Diakonie Západ)
Praha-Vinohrady (Středisko křesťanské pomoci)
Rokycany (Diakonie Západ)
Vlašim (Diakonie Střed)
Vrchlabí
Vsetín
Klatovy (Diakonie Západ)
Most

Adam Šůra