Zemřela Hebe Kohlbrügge

Hebe2(ČB 1/2017) V polovině prosince zemřela nizozemská reformovaná teoložka a členka odboje za druhé světové války Hebe Kohlbrügge; odešla po krátkém pobytu v nemocnici v tichosti a míru ve věku 102 let.

Hebe Kohlbrügge se narodila 8. srpna 1914 v Utrechtu. V době druhé světové války byla vězněna v koncentračních táborech, za totality pašovala za železnou oponu teologickou literaturu nebo pomáhala zprostředkovat zahraničním studentům pobyt na nizozemských školách. V roce 1991 jí byl udělen čestný doktorát Univerzity Karlovy v Praze.

Poslechněte si článek:

V roce 2002 vydala knihu pamětí Dvakrát dvě je pět – můj nevypočitatelný život od roku 1914, která vyšla v českém překladu v roce 2011. U příležitosti českého vydání přijela v témže roce do Prahy a promluvila také na synodu. Vzpomínala na počátky svých vazeb k Čechům – na silné přátelství se čtyřmi Češkami v koncentračním táboře v Ravensbrücku.

Hebe1 Později zajišťovala studium holandských studentů v Praze, podporovala studium českých studentů v Holandsku, stála za desítkami kontaktů mezi našimi a holandskými sbory, faráři, akademiky i dalšími. V sedmdesátých letech byla komunistickými úřady prohlášena za nežádoucí osobu  a její cesty k nám ustaly. Do Prahy se znovu podívala až po roce 1989. Za svůj dlouhý život ovlivnila osudy stovek lidí a vždy svými křesťanskými postoji stála na straně slabých a utlačovaných. V roce 2011 obdržela medaili vděčnosti, kterou uděluje naše církev vzácným osobnostem za práci pro církev.

 JV/DaZ