Povodně na Srí Lance, cyklon v Barmě

Srí Lanka(ČB 7-8/2017) Srí Lanku zasáhly nejhorší záplavy od roku 2003. Kvůli povodním a sesuvům půdy zahynulo více než 200 lidí a mnoho bylo pohřešovaných. Záplavy se dotkly asi půl milionu obyvatel, zejména na severu a západě země. Na 73 000 z nich muselo podle OSN opustit své domovy. Po bleskových záplavách následovaly sesuvy bahna, které vedly ke ztrátám na životech a zpomalovaly záchranné práce. Na místě zasahovala armáda, Červený kříž i nevládní organizace. Vládní expert Uchita Zoysa řekl zástupci Diakonie: „Během povodní probíhala pomoc dobře. Problémy nastanou, až bude potřeba postupně odstraňovat škody a obnovovat zemi.“

Poslechněte si článek:

Místní lidé pomáhali různě: skupina mladých lidí na hlavním nádraží v Colombu sbírala láhve s vodou a trvanlivé potraviny, někteří kolemjdoucí věnovali svůj oběd. Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE proto od 5. 6. 2017 vyhlásilo veřejnou sbírku na pomoc obětem záplav.

Srí LankaZe silných dešťů na Srí Lance vznikl cyklon Mora, který zasáhl Bangladéš a Barmu. Místní úřady evakuovaly milion lidí. Zasaženy byly také barmské uprchlické tábory Pauk Taw a Sittwe, kde Diakonie dlouhodobě pomáhá. „Pomáhat budeme s našimi partnery, zaměříme se na odstraňování následků katastrofy. Chceme, aby se lidé co nejdříve vrátili k životu před záplavami,“ říká ředitel Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Tomáš Tožička.

Hana Pfannová