Pod ochranou nejvyššího

DSCN1359(ČB 9/2017) V první polovině června se v Chotěboři konal pod vedením br. faráře J. Strádala  seniorský pobyt v režii 2. sboru ČCE v Praze-Žižkově s ústředním mottem Pod ochranou nejvyššího. V rozhovorech i nabízených programech jsme se tentokrát soustředili k Božímu jednání v našich životních příbězích. Připomínaly se biblické příběhy, historické události ze dvou tisíciletí života církve Kristovy. Chtěli jsme se navzájem potěšit i povzbudit a vzájemným nasloucháním i sdílením prohloubit svoji schopnost rozpoznávat Boží vůli.

Poslechněte si článek:

DSCN1332Hlavním přednášejícím byl br. Leonardo Teca, farář z Kladna, pocházející z Angoly, který u nás žije již od roku 1988 a česky již mluví výborně. Vyprávěl nám velmi zajímavě o životě v Angole a o cestách, kterými se dostal až k nám. Jeho otec je baptistický kazatel a v době vlády komunistů byla celá rodina pronásledována a násilím rozmístěna do různých měst v Československu, ale bez možnosti se navzájem stýkat. Také nám z Angoly promítal pěkné fotografie a vyprávěl, jak  místní lidé žijí, vyprávěl o plných kostelích a jak jsou bohoslužby doprovázeny zpěvem i tancem.

Jeden večer přijel kurátor kladenského sboru, bývalý loutkoherec a nyní vlakvedoucí, s loutkovým představením pohádky o Zlaté rybce a s úryvkem z přemýšlení Františka z Assisi.

Další večer nás navštívil Dan Kaczmarczyk se zajímavým svědectvím o misii v Africe. Přijel i farář Jan Klas, nyní z Jednoty bratrské.

Jeden večer jsme se zúčastnili benefičního koncertu v sousedním sboru v Krucemburku, kde museli opravit střechu a hledají různé cesty, jak tento náklad uhradit. Vystoupili žáci ZUŠ v Havlíčkově Brodě a jejich vystoupení bylo opravdu vynikající.

DSCN1497Jezdili jsme i na výlety, hlavně do tolerančních sborů (Humpolec, Pelhřimov, Strměchy, Přibyslav atd.). O večerech jsme si zavzpomínali, zazpívali duchovní i lidové písně a dost pozdě chodili spát.

Chci potvrdit, že atmosféra mezi účastníky byla velmi srdečná a věřím, že pobyt zúčastněné povzbudil a ve víře posílil.

Edita Walachová, foto Jaromír Strádal