Evangelíci v době Charty 77

DSC_1330(ČB 12/2017) O životě v komunisty ovládaném Československu, o okolnostech vzniku Charty 77, důsledcích jejího podepsání a tehdejší situaci evangelické církve hovořil 31. října v Knihovně Václava Havla v Praze farář, disident a mluvčí Charty 77 Miloš Rejchrt. Besedy, moderované rozhlasovou redaktorkou Magdalenou Trusinovou, se zúčastnilo asi 150 lidí, což přesahovalo kapacitu sálu.

Miloš Rejchrt zmínil život církve i postoje jejího vedení a jejich členů v době po roce 1968 a po roce 1977. Dodal také, že 24 lidí u svého podpisu Charty přidalo informaci, že jsou evangelickými duchovními nebo studenty evangelické teologie. Několik z nich se stalo také jejími mluvčími.

Při té příležitosti byla představena i publikace Cesta církve – VIII. díl, přinášející dokumenty o podílu věřících na chartistickém hnutí a změnách, které nakonec vedly k přerodu společnosti a nenásilné sametové revoluci v roce 1989. Knížku představil Peter Morée – jeden z autorů, který zároveň vyučuje na katedře církevních dějin Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

DSC_1314

Hojně navštívená beseda byla tečkou za mnoha akcemi organizovanými k výročí reformace a předzvěstí roku 2018, kdy budeme slavit 100. výročí spojení evangelických církví lurerské a kalvínské konfese v Českobratrskou církev evangelickou.

Jana Vodrová, foto Daniela Ženatá