Únor na Islandu

Advent(ČB 2/2018) Kosmas už nemá ani jeden.
Ptala jsem se u nás ve třech knihkupectvích, a nic.
V Ostravě prý mají ještě dva.
Napíšu jim a nechám si to poslat domů.
Tahle diskuse proběhla před Vánoci na jednom facebookovém profilu. Potěšilo mě, že předmětem zájmu byla kniha. A rozradostnilo mě dvojnásob, že šlo o knihu z nakladatelství Kalich. Po drobné publikaci s názvem Advent se skutečně jen zaprášilo. Během pár dní pak zmizel z knihkupeckých pultů i dotisk. Islandský spisovatel Gunnar Gunnarsson by měl určitě radost, jak intenzivně jeho novela, napsaná ve třicátých letech 20. století, oslovila současného českého čtenáře. Kdo by to čekal, že?

Poslechněte si článek:

Advent je příběh ohlodaný na samu dřeň lidství. Stárnoucí muž se během adventu vydává do divočiny sehnat ovce, co unikly podzimnímu shánění stád do nížin. Nejsou to jeho ovce, jsou to ale živí tvorové. Sám by na takový úkol nestačil, potřebuje přízeň Boží a pomoc svých čtyřnohých přátel. Bude mít navrch obětavost, nebo sněhová bouře?

I před nakladatelem stojí otázky, na které nezná odpověď dopředu. Jednou z nich je určení nákladu vydaných publikací. Zkušenost hraje svoji roli, ale přesto jde o věštění z křišťálové koule. Aktuální téma, známý autor, jehož minulá kniha se dobře prodávala a měla pozitivní recenze. Všechno mluví pro velký náklad. Tady se nejde splést, usoudí nakladatel – a spláče nad výdělkem. Znám takových případů řadu…

A pak je tu druhý extrém: Pozapomenutý autor odněkud z Islandu, text osmdesát let starý, příběh o přebývání v mraze a opuštěnosti. Jak může něco takového promlouvat k modernímu čtenáři? S nákladem bychom se měli držet při zemi, řekne si logicky nakladatel – a opět se zmýlí.

Právě Advent je jednou z knih, která překvapila. Čekali jsme úzkoprofilové zboží a dostavil se čtenářský úspěch a pochvalné ohlasy v médiích. Udělali jsme tedy druhý dotisk, v těchto dnech se kniha opět vrací na pulty knihkupectví. Snad nebude vadit, že adventní doba již minula, říkáme si. Doufáme, že nadčasový příběh v novém překladu zaujme svou syrovou podstatou další čtenáře. Věříme, že jsme se s dalším dotiskem nespletli. V téhle branži člověk opravdu nikdy neví…

Jak se nechat úspěchem Adventu inspirovat v edičním plánu pro následující rok? Vydat dalšího Gunnarssona? Nebo vyhledat jeho jinou adventně či vánočně laděnou novelu? Nebo si dát v tomto směru pauzu? Znalost prostředí nám může být při takovém rozhodování ku prospěchu, ale po pravdě řečeno, opět je to sázka do loterie.
Jeden pevný bod však při tomto tápání literární mlhou přece jen máme. Jste jím vy, naši čtenáři. Jedině vy nám můžete umožnit v této loterii vyhrát. Za sebe a své spolupracovníky mohu slíbit, že uděláme všechno pro to, aby to byla výhra společná. Děkujeme za přízeň.

A pokud Advent ještě nemáte, pořiďte si jej. Tahle malá velká knížka opravdu stojí za to.

Aleš Palán, ředitel nakladatelství Kalich, foto „Advent se vrací“ František Plzák