Neber nejlepšího jelena

Malý strom1(ČB 3/2018) Ten příběh začal na samém začátku devadesátých let. Farář Lubomír Miřejovský objevil ve Spojených státech amerických na pultě jednoho knihkupectví zajímavou knihu. Zaujala ho natolik, že na ni upozornil vydavatelství Kalich, jestli by ji nechtěli vydat v češtině.

Tehdejší šéfka Kalicha Ema Suchá pověřila vypracováním lektorského posudku Michala Plzáka. Ten byl knihou nadšen a doporučil ji k vydání. A takhle nenápadně se zrodil bestseller. Prodalo se jej už několik desítek tisíc výtisků a zájem o něj trvá. Kniha se jmenuje Škola malého stromu

Poslechněte si článek:

, dost možná ji máte doma.

Hrdinou knihy je malý sirotek – Indián z Tennesee. Zemřeli mu rodiče a jeho výchovy se ujali babička s dědečkem. A protože to jsou stařešinové kmene Čerokí, jde o velmi specifickou výchovu. „Ber jen to, co potřebuješ. Dyž lovíš jelena, neber nejlepšího. Vem menšího a pomalejšího, a jeleni porostou silnější a dycky ti dají maso. Jen včela ukládá víc, než spotřebuje, pak ji vokrádaj medvěd a mýval… a Čerokí,“ vysvětluje klukovi řečenému Malý strom jeho dědeček.

„Kniha se do Kalicha hodí, i když nevyzařuje evangelické poselství. Je totiž velmi spirituální, ne ve smyslu prvoplánové spirituality křesťanské, ale tak, že ji mohou křesťané vzít za svou,“ zamýšlí se redaktor Michal Plzák. „Škola malého stromu dostává z člověka emoce doslova plnými naběračkami. Jsou tam místa, kde zadržuješ slzy, i místa, kde se naplno chechtáš. A podstatná část knihy se týká toho, jak se dětský hrdina vlastním pohledem konfrontuje se stárnutím a smrtí.“ Navíc není sentimentální, snad proto může být tak hluboká.

Knihu přeložil její „objevitel“ Lubomír Miřejovský, pod revizí překladu je podepsán Michal Plzák. V roce 1993 vyšlo v Kalichu první brožované vydání a jen se po něm zaprášilo. Následoval dotisk a druhé, tentokrát vázané vydání. Dnes je na pultech vydání třetí. Malý Indián, který vypráví svůj příběh, odehrávající se ve třicátých letech, má zjevně co říct i lidem jednadvacátého století.

Skola maleho stromu 1Snad všichni se shodneme na tom, že bez marketingu se dnes neobejde nic. Zboží – ať je jím kniha, nebo automobil – je třeba propagovat, jinak se o něm zákazník ani nedozví. Škola malého stromu neměla vůbec žádné PR, žádný novinář o ní nenapsal recenzi, v médiích ani zmínka. Jen Tereza Boučková ji krátce doporučila v jedné čtenářské anketě. Podle všech očekávání by měl titul zapadnout – a přitom se dodnes kupuje po hrstech. Zákazník si často nekoupí jeden výtisk, ale třeba tři, aby měl Školu malého stromu jako dárek.

Kalich vydal od Forresta Cartera i další „indiánku“. Odvedu vás do Sierry Madre je příběhem apačského náčelníka Geronima, který byl několikrát také zfilmován. Kniha se pomalu prodala, ale žádný trhák to není. Rozumíte tomu? Jak je to tedy s těmi bestsellery?

Aleš Palán, ředitel nakladatelství Kalich
Foto František Plzák