Neobvyklý skleněný kříž a dřevěný altán

DSC09577(ČB 3/2018) U fary Českobratrské církve evangelické v Chrástu již stojí hrubá stavba altánu, který je možno vnímat i jako jakousi zahradní otevřenou kapli. Spojuje totiž v sobě symboliku tradičních tolerančních modliteben s užitkem otevřeného místa odpočinutí a úkrytu před deštěm a sluncem. Autor návrhu David Vávra k tomu dodává: „Altán doplňuje veřejně přístupné dětské hřiště o místo posečkání. Altán je letní bytiště, místo setkání. V konstrukci altánu jsou patrny dva kříže, které doplňují kříž skleněný.“

Poslechněte si článek:

A právě zmíněný kříž v těchto dnech David Vávra tvoří ve sklárně ve Skalici u České Lípy. Bude vyroben metodou fusingu, uměleckého spékaného skla. „Kříž je oboustranný maják a vysílač Kristova nadějného utrpení. Se sluncem se skleněný kříž rozzáří, v šedých mracích působí důstojně a normálně jako mnoho chvil našeho života,“ vysvětluje Vávra.

DSC09577Pro klidné spočinutí i výkřiky radosti
Projekt vyšel z iniciativy místního evangelického sboru. Uskutečnění by ovšem nebylo možné bez podpory celé církve i místních lidí a firem. Do potřebné částky půl milionu korun je v v tuto chvíli potřeba od dárců získat ještě necelých sto tisíc. Hotové dílo se veřejnosti poprvé představí při chrásteckém posvícení v neděli 15. dubna. Prostor bude sloužit k bohoslužbám pod širým nebem, k veřejným kulturním počinům, ale i všem, kdo se budou chtít zastavit v zeleni farské zahrady nebo na zdejším hřišti strávit čas s dětmi.

„Snad toto místo přinese klidné spočinutí, ale stane se také dějištěm dětských výkřiků radosti a hudebních tónů, které se s hlasy ptáků mohou vplétat do korun stromů,“ uzavírá zasněně David Vávra.

Karel Šimr, farář v Chrástu