Pár vzpomínek na Listopad

17listopadu89_pomnik_(detail)(ČB 4/2018) Ve chvíli, kdy píšu tyto řádky, demonstrují lidé na náměstích proti trestně stíhanému estébákovi v čele české vlády a jeho úlitbám neonacistům a starokomunistům. Jsme svědky útoků proti nezávislým médiím, ale také občanského odporu vůči snaze okleštit jejich svobodu a rozpočet. Před školami se scházejí nespokojení studenti, v ulicích jejich rodiče, kteří vzpomínají na étos Listopadu 1989. Na Slovensku je situace ještě vyhrocenější. Premiér zde už odstoupil a na náměstích je nejvíc lidí od novembera 89.

Poslechněte si článek:

17. listopad 1989. Den, kdy se měnila naše novodobá historie. Den, který mladí nezažili, ale uvědomují si, že díky němu mohou žít v otevřené společnosti a kritizovat její nedostatky. Den, který chce nakladatelství Kalich připomenout v ojedinělé publikaci nazvané 17. listopad na vlastní kůži.

V knize shromáždíme hlasy přímých aktérů toho dne: studentů, herců, náhodných účastníků, oslovíme ale i zasahující policisty. Bude nás zajímat, jak ti všichni tento den prožili a co od něj očekávali. Co si mysleli ráno a co večer. Ve výsledné koláži hlasů dáme slovo i těm, kteří o svých zážitcích dosud nikdy veřejně nehovořili. Našim cílem je zároveň, pokud to bude možné, shromáždit i neznámý fotografický materiál.

Chceme oslovit co možná nejširší publikum a využíváme k tomu i stránek Českého bratra. Víte o někom, kdo byl 17. listopadu 1989 na Albertově či Národní třídě? Nebyli jste tam náhodou vy sami? A nenapsali byste nám do chystané knihy pár slov?

Knihu chceme vydat až v roce 2019, tedy při příležitosti 30. výročí masakru studentů, ale pracovat na ní musíme začít už teď. Ohlasy shromažďujeme na adrese listopad@ekalich.cz, nebo poštou Nakladatelství Kalich, Jungmannova 9, 110 00 Praha 1.

Kniha 17. listopad na vlastní kůži má mladším čtenářům umožnit toto zásadní datum „zažít“ alespoň zprostředkovaně. Věříme, že tak dokážeme toto výročí zpřítomnit a odkaz revolučních dnů přiblížit. Publikace bude obsahovat i zasazení 17. 11. 1989 do politického a společenského kontextu doby. Pomozte nám v práci, která má smysl.

Aleš Palán, ředitel nakladatelství Kalich