Paměť národa: každý má svůj příběh

nataceni_pametnika4_preview.jpeg(ČB 4/2018) Paměť národa je veřejně přístupná databáze vzpomínek pamětníků 20. století, v níž je už více než sedm tisíc svědectví – vyprávění obětí komunistických zločinů a procesů, odbojářů, válečných veteránů, přeživších holocaust, členů disentu, ale i agentů StB nebo členů Lidových milicí. Mnoha lidí, kterým život zkřížily velké a dramatické události, které se minulým stoletím naší zemí prohnaly.
webová adresa: www.pametnaroda.cz

Poslechněte si článek:

Příběhy 20. století
Novinář Mikuláš Kroupa a jeho kamarádi tyto příběhy zpracovávali, a dali tak podnět ke vzniku pořadu s názvem Příběhy 20. století, který už 12 let vysílá každou neděli Český rozhlas. Později vznikla obecně prospěšná společnost Post Bellum, jež od roku 2001 spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů Paměť národa provozuje.

V této databázi najdete texty, audio-záznamy rozhovorů, fotografie, někdy i krátká videa. Vloni a letos také vznikají nové pobočky Paměti národa. Jsou v Plzni, Hradci Králové, Olomouci a Zlíně. „Máme tak blíž k místním příběhům, a s pomocí našich kolegů v regionech lze naše výstavy nebo vzdělávací projekty jednodušeji uskutečnit,“ říká Martin Kroupa, koordinátor regionálních poboček.

Příběhy našich sousedů
Právě zmíněné vzdělávání je jednou z nejdůležitějších aktivit společnosti Post Bellum. Příběhy našich sousedů, to je projekt pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií, kterého se zúčastnilo už téměř 3 000 dětí (www.pribehynasichsousedu.cz). Děti se učí vyzpovídat pamětníka, zachytit jeho příběh, hledat informace v archivu a nakonec vytvořit rozhlasovou či video-reportáž a sepsat příběh. Je to pro ně přirozený způsob sbližování se starší generací, učí se pracovat v týmu a především poznávají historii způsobem, který je zábavný. K oblasti vzdělávání patří i učebnice moderních československých dějin, nazvaná My jsme to nevzdali (www.myjsmetonevzdali.cz). Web je určitě zajímavé navštívit, a to nejen pro učitele.

Klub přátel Paměti národa
Příběhy z Paměti národa se vyprávějí i jinak. Prostřednictvím vzdělávacích projektů, Cen Paměti národa (které se předávají několika statečným osobnostem každý rok 17. listopadu), dokumentů, knih či výstav. Letos se v Post Bellum chystá výstava k 100. výročí založení Československa. Bude se jmenovat „Paměť národa“ a vznikne v Praze na Letné, v místech bývalého Stalinova pomníku.

Chcete projekt Paměť národa podporovat stabilně? Pomoci mu růst, natáčet další svědectví, realizovat vzdělávací aktivity, výstavy nebo knihy? Pokud ano, vstupte do Klubu přátel Paměti národa, informace najdete na internetových stránkách www.postbellum.cz/klub/ či na telefonu +420 731 831 999 (koordinátorka KPPN Kristýna Bardová).

Jana Holcová, Post Bellum, o. p. s.