Otázka na tělo: Rom nebo cikán? Jak sami sebe vnímáte a proč?

otázka(ČB 4/2018)

František Lacko
Já se považuji za Roma, jsem muž, což je označení v našem jazyce, a patřím k etniku nazývajícímu se Romové už odnepaměti. Na prvním mezinárodním sjezdu IRU (Mezinárodní romská unie) v Londýně v roce 1971 se ustavilo, že naše pojmenování bude celosvětové, byl přijat i návrh naší vlajky a hymny. Označení cikán je v dnešní době hlavně označení sociální skupiny, ne však etnika. V slovenském prostředí je toto slovo používáno jako hanlivý název pro lháře, cigánit znamená lhát. To že dost našich lidí toto označení používá, je dáno tím, že bylo používáno po staletí a bylo námi přijato za své, ale s jediným rozdílem – slovo cikán se změnilo na cigán, aby to bylo snesitelnější. Mezi sebou se tak hovorově neoznačujeme, označujeme se more anebo Romale.

Poslechněte si článek:

Minulý režim nedával Romům možnost vzdělávat se a snažil se nás asimilovat, čímž jsme postupem času ztráceli vlastní jazyk a identitu a s tím i své označení Rom. Po spáchání fyzické genocidy na nás byla páchána ještě kulturní genocida.

Růžena Ďorďová
Jsem Romka, protože cikánka je hanlivé a spíše mě to uráží. I když nejsem člověk, který by si o sobě bůhvíco myslel. Když o mě někdo řekne „tamhleta Romka“, nemám proti tomu nic. Ale když na mě někdo ukáže a řekne „tamhleta cikánka“, tak mě to uráží a v tu chvíli vím, že má něco proti Romům.

Veronika Kačo
Jsem obojí, Romka i cikánka. Nevidím v tom žádný rozdíl. Jsem hrdá, že můj národ má tak pestrou a bohatou kulturu. Názory mohou být samozřejmě různé, někoho se oslovení cikán, cikánka, cikáni dotkne… Záleží, jak kdo celé romství vnímá.

Honza Čonka
Jsem Rom a cítím to tak od narození. Víme, že slovo cikán je hanlivé; Romové si mezi sebou v romském jazyce říkají Romové, ne cikáni. Me som Rom na Cikán. V mluvené romštině si Romové říkají Romale… ne cikáni.

Jozef Miker
Jsem Rom. Cikán je označení etnika, které nám dala většinová společnost ve středověku, při napadení Evropy Turky. Mysleli si, že jsme jejich špioni.

Iveta Kokyová
Jsem ráda, že mám prostor k tomu se vyjádřit. Nyní bych mohla vypisovat dalekosáhle, jak a kdy označení Rom a cikán vzniklo. Myslím, že kdo bude chtít, v dostupné literatuře na internetu či v knihách najde, co hledá. Pro mne označení cikánka bylo odjakživa hanlivé – něco podřadného, vybočujícího. U nás doma se vždy hovořilo o Romech jako o Romech, nikoli o cikánech. Je mi líto, že majoritní společnost označením cikán ovlivnila i některé Romy, kteří si bohužel význam označení cikán neuvědomují. Mají to prostě už vžité, vryté do paměti, což je škoda. Myslím si, že by se věci měly nazývat pravými jmény.

JPl; foto Marcel Rozhoň