Lenka Pecharová: Po stopách stoleté dámy

Po-stopach-stolete-damy(ČB 5/2018) Republika slaví vzácné jubileum. A s půvabnou encyklopedickou publikací Po stopách stoleté dámy přichází při té příležitosti osvědčená autorka knih pro školáky Lenka Pecharová. Počte si žák prvního stupně, protože jednotlivé události jsou sepsány stručně, jen na několika řádcích. Dobře orientovat se bude systematik, protože celá knížka je uspořádána po ročnících od vzniku republiky v roce 1918 až do letošních stých narozenin. Se zájmem zalistují fanoušci sportovních úspěchů, protože jich za těch sto let byla spousta a většina z nich se v knížce připomíná.

Poslechněte si článek:

Spokojeni budou určitě i čtenáři starších ročníků, protože se píše i o zásadních společenských událostech, které oni sami v průběhu svého života zažili. A na své si přijdou i chytré hlavy a vtipálci, protože knížka je protkána hlavolamy a dobovými vtipy.

Po-stopach-stolete-damyVíte, že nohejbal, ovocný jogurt, kontaktní čočky, remoska nebo nanospider jsou české vynálezy? A víte, co znamená zkratka SUNAR nebo kdy byl zrušen zákon zakazující učitelkám mít rodinu? To všechno v knize najdete. Dále se dočtete o Semtexu, triatlonových kláních s názvem Železní muži, o prvním dítěti „ze zkumavky“, českých oskarových filmech, úspěších polární stanice v Antarktidě a mnoha dalších zajímavostech. Každý rok doprovází odstavec o významných historických událostech od vzniku Masarykovy první republiky přes zákeřnosti nacistické i komunistické totality až po časy nově nabyté svobody a dnešek. Knížku bohatě ilustroval Lukáš Fibrich.

Autorka knihy Lenka Pecharová absolvovala studia historie a germanistiky na Univerzitě Karlově a učitelství a anglický jazyk na Západočeské univerzitě v Plzni. Vyučuje na základní škole a publikačně se zaměřuje na souvislosti mezi jednotlivými předměty. Pro čtenáře Českého bratra může být zajímavé, že její manžel je evangelický farář Jaroslav Pechar.

Daniela Ženatá

 Pecharová, Lenka. Po stopách stoleté dámy. Praha: Portál 2018, 182 s.