Být součást férového světa

logo_fairtrade(ČB 5/2018) Základní myšlenkou „férového obchodu“ je prodávat zboží za takovou cenu, která odpovídá výrobním nákladům, a dává tak zemědělcům a řemeslníkům šanci se svou prací uživit. Díky Fair Trade si může více než milion lidí v 50 rozvojových zemích dovolit důstojný a soběstačný život. Tento projekt vznikl v 50. letech minulého století jako konkrétní forma pomoci rozvojovým zemím a od začátku se při ní intenzivně angažovaly církve, od katolíků až po kvakery. Podobně se u nás podílí i Českobratrská církev evangelická.

Poslechněte si článek:

V České republice působí Fair Trade již od roku 1994. Pražské sbory ČCE Vinohrady, Jarov, Salvátor a Libeň tehdy založily obecně prospěšnou společnost s názvem Jeden svět. Jedním z prvních míst, kde bylo možné v České republice férově nakoupit, se tak stal Obchůdek Jednoho světa v Praze na Vinohradech. A funguje i dnes, zákazníci si zde mohou koupit nejrůznější druhy kávy, čaje, čokolád a dalších exotických pochutin, ale také rukodělné výrobky – od kožených peněženek, ošatek či šperků až po pestrobarevné šátky.

DSC_6403Od dob počátků Fair Trade v České republice se ovšem mnohé změnilo, příští rok oslaví fairtradová iniciativa v tuzemsku už čtvrtstoletí svého působení. Férovému obchodu se ovšem nedaří jen v Česku, ale i na jiných místech Evropy. Například v sousedním Polsku je možné zakoupit fairtradovou kávu i na více než 1400 benzinových stanicích, a to díky národnímu řetězci benzinových stanic PKN Orlen, který se k projektu také přidal. Tento případ je hezkou připomínkou toho, že Fair Trade není záležitost stylových obchůdků kdesi v zapadlých uličkách, ale globální iniciativa a přístup, který by se měl stát samozřejmostí na všech místech světa. Snaží se nabízet obyčejné, ale kvalitní produkty, a to způsobem, který bude spravedlivý pro všechny strany. Hlavním úsilím Fair Trade ovšem je, aby se férové obchodování stalo natolik samozřejmým, že nálepkami férového obchodu už ani nebude potřeba výrobky označovat.

Důležité přitom je, aby si závažnost tohoto cíle uvědomovali i sami zákazníci. V České republice prodej fairtradových výrobků dlouhodobě roste, například mezi lety 2012 a 2015 se zvýšil dokonce o 80 %. Dobré je, že povědomí o Fair Trade se zřejmě daří prohlubovat, podle průzkumů o něm už slyšela přibližně polovina Čechů.

V posledních letech získává větší pozornost také Světový den pro Fair Trade, který se každoročně koná ve všech zemích světa druhou květnovou sobotu, letos tedy 12. května. Tento den je nejen příležitostí uvědomit si, že káva a čaj na našem stole pochází od tvrdě pracujících farmářů, ale slouží i k dalšímu rozvoji povědomí o existenci této iniciativy.

fair_tradeV českém prostředí se nově uděluje cena „Fairtradový počin roku“, která ve prospěch férového obchodu vyzdvihuje mimořádné aktivity. Titul „Fairtradové město roku“ letos získalo město Litoměřice; zaujalo dlouhodobou spoluprací s obecně prospěšnou společností ShineBean, která podporuje sociální a ekonomický rozvoj v nejchudších komunitách v Keni. I nejchudší lidé si tak mohou osvojit nezbytné dovednosti a zajistit si vlastní potraviny a příjem.

Obchůdek Jednoho světa, jehož ředitelka Magdalena Jelínková je zároveň hlavní koordinátor prodeje v evangelických sborech, zároveň má na starosti distribuci fairtradových výrobků do sborů po celé církvi. Těch už je dnes několik desítek napříč všemi senioráty, a fairtradové produkty tak prodávají sami členové konkrétních sborů. Přidat se může prakticky každý sbor ČCE, stačí se ozvat.

Adéla Rozbořilová