Aleš Palán: Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři

raději zešílet(ČB 7-8/2018) Nové dílo Aleše Palána je kniha rozhovorů s osmi lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci. Autor si povídal se šesti muži a dvěma ženami, kteří se vzájemně ničím nepodobají a k tomu, proč zvolili život o samotě v lůnu šumavské přírody, mají každý jiný důvod. Dostáváme se do zvláštního světa, poznáváme tvrdý a zároveň krásný život, svobodný a přece omezený ročním obdobím, počasím a minulostí jednoho každého. Zpovídané ženy uchopily svou existenci více prakticky, zato mužové-samotáři působí někdy až mysticky, jejich myšlenkový svět je tajuplný a často neuchopitelný.

Poslechněte si článek:

A žijí každý jinak. K některým ani nevede cesta, protože už dávno zarostla, někteří žijí léta v maringotce, někdo farmaří se spoustou domácích zvířat, jiný pěstuje jen zeleninu. Je mezi nimi náruživý čtenář i bývalý narkoman. Co osud, to originál.

Autor zjevně nezamýšlí knihu jako pozvánku a návod k vybudování ekologického hospodářství uprostřed neposkvrněné přírody. V rozhovorech mu jde o ponor do tajuplných zákoutí krajiny i lidské duše. A samotáři se zvláštním způsobem otvírají a osobitým způsobem vyprávějí své sny, zážitky, pohnutky a životní příběhy. Často se zde mísí realita s prožitky až mystickými, spiritualita jaksi nevyhraněně obecná či východní s křesťanskou. Odloučenost a dlouhodobá samota vedou většinou ke zkoumání sebe sama, k promýšlení smyslu existence člověka i světa a k hledání odpovědí na znepokojivé otázky. Na to, na co nejsou lidé v civilizačním koloběhu a při překotnosti současného žití často schopni odpovědět nebo aspoň odpovědi hledat, dokážou tito lidé mít názor, formulovat jej a poslat do světa. V tom je sdělení knihy originální a autor trefnými otázkami i trpělivým nasloucháním k němu velkým dílem přispěl. Citlivě, přátelsky a s velkým respektem ke každé z osobností dokázal nahlédnout do jejich srdcí i myslí a předat jejich poselství dál.

raději zešíletKniha vyšla ve zdařilé grafické úpravě a jednotlivé rozhovory bohatě doprovázejí fotografie renomovaného fotografa Jana Šibíka (Czech Press Photo, Golden Prisma Award). Díky němu se seznámíme nejen s šumavskými samotáři jako originálními osobnostmi, ale také nahlédneme do prostředí, které znamená jejich svět.

Aleš Palán, publicista a spisovatel, současný ředitel nakladatelství a knihkupectví Kalich, vydal již na čtyři desítky knih. Za průvodce brněnským Bronxem Bronx v minulosti získal ocenění Magnesia litera a za knihu rozhovorů s bratry Reynkovými  Kdo chodí tmami cenu Českého literárního fondu.

Daniela Ženatá

Aleš Palán; Jan Šibík. Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři. 
Prostor, Praha 2018. 378s.

1 komentář u „Aleš Palán: Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři“

Komentáře nejsou povoleny.