Litomyšl za 500

knihy(ČB 7-8/2018) Může to znít jako otřepaná floskule, ale je to fakt. Nedávný synod ČCE v Litomyšli byl pro s. r. o. Kalich opravdu zásadní. A to hned v několika bodech.

Po několika předchozích odmítnutích byla letos schválena výroční zpráva nakladatelství – a to drtivou většinou hlasů přítomných delegátů. Účastníci synodu byli přitom seznámeni s tím, že zejména kamenný obchod na pražské adrese Jungmannova 9 si nestojí dobře. A pochopili, že to není žádná výjimka, drobná knihkupectví dnes bohužel zanikají a pozice malého hráče na trhu v sousedství několika knižních megastorů naši pozici ještě více komplikuje.

Poslechněte si článek:

Ve svém vystoupení před účastníky synodu jsem požádal o tři roky hájení, během kterých by Kalich mohl a měl zvednout hlavu. Jasně jsem řekl, že bez podpory – a to i finanční – ze strany naší církve to nebude možné. Potlesk z pléna a usnesení, že synod se záměrem revitalizace společnosti souhlasí, jsou pro nás potvrzením, že ČCE chce svůj Kalich udržet. Že je to víc než tradice, že je to současnost. Tento zájem je pro nás pobídkou i závazkem. Děkujeme.

Ano, usnesení doprovází i douška o možnosti knihkupectví Kalich zrušit. Už na plénu se kolem toho zvedla oprávněná diskuse. A já zde chci vyjádřit naši ochotu knihkupectví udržet. Synodní radě předkládáme konkrétní úsporné návrhy, zároveň ale potřebujeme prostředky. Po letech, kdy se do rozvoje firmy v podstatě neinvestovalo, potřebujeme tento trend obrátit. Chceme dát novou podobu našemu e-shopu, být aktivní na sociálních sítích, zlepšit výstavní podmínky v obchodě…

Litomyšlská výzva Vladimíra Zikmunda – našeho jednatele, aby každý člen synodu nakoupil každoročně v našem obchodě knihy alespoň za 500 Kč, těsně neprošla. Nevadí, možná opravdu není třeba tyto záležitosti uzavírat do usnesení. Je ale třeba je mít v srdci. Pokud vám na Kalichu záleží, pokud chceme jeho značku a produkci udržet, jestli chceme mít i nadále možnost v centru Prahy nakoupit kvalitní teologickou literaturu (a nejen ji), zastavte se u nás (s výjimkou dnů 23.–31. 7., kdy budeme provádět inventuru). Nebo si otevřete naši nabídku na www.ekalich.cz. Třeba vás naše knihy zaujmou natolik, že utratíte víc než onu pětistovku, o které se hlasovalo.

Aleš Palán, ředitel nakladatelství Kalich