Zahrajte si Christivity!

Bez názvu(ČB 7-8/2018) Na letošním synodu bylo možné vidět a třeba si i zahrát zbrusu novou společenskou hru Christivity. Pravidla vycházejí ze známé obdobné hry Activity, kde jde o to znázornit pantomimicky, jednoduchou kresbou, nebo slovně pojmy z vylosovaných kartiček a v časovém limitu daný pojem uhodnout. A tak se hravou formou můžou všichni poučit a dozvědět se mnoho zajímavého. Doporučujeme proto hru vaší pozornosti. Kupte ji třeba k Vánocům svým kamarádům, skupině mládeže nebo vnoučatům. Nápad na hru Christivity se zrodil v hlavách studentů Evangelické teologické fakulty Magdaleny Horákové (M) a Benjamina Rolla (B), kterých jsme se zeptali na souvislosti od nápadu až po realizaci:

Poslechněte si článek:

Hrajete rádi deskové hry?
Ano, oba dva.

A kde? V rodině, v mládeži, mezi kamarády?
M: V mládeži s kamarády.
B: My hrajeme hodně v rodině. Doma vůbec, ale na chalupě pořád. Tam máme her hodně. A hraju taky s kamarády i na mládeži.

Jak vás napadlo vytvořit zrovna tuhle hru?
B: Jsme spolužáci z evangelické teologické fakulty. A tohle nás napadlo, když jsme se školou jeli na týdenní jazykový a seznamovací pobyt do Chotěboře.
M: Dostali jsme za úkol připravit program k závěrečnému táborovému ohni. Říkali jsme si, že bychom mohli vymyslet nějaké úkoly, předvést něco z Bible, a ostatní by hádali, co to je. První nápad tedy byl vytvořit něco jako křesťanské Activity, hru, kterou jsme dost znali.

DSC_1752

Magdalena Horáková a Benjamin Roll

Jak vznikla takzvaná demoverze?
M: Když jsme se z kurzu vrátili, říkali jsme si, že bychom to mohli rozvinout a udělat křesťanskou verzi téhle hry, abychom ji mohli hrát opakovaně a kdykoli.
B: Původně jsme hru zamýšleli pro studenty, spolužáky z fakulty. Magda namalovala hrací desku a dali jsme dohromady pár pojmů, které se měly předvést či ztvárnit slovem, obrazem nebo pohybem. Bylo to trochu specifické v tom, že některé výrazy byly srozumitelné jen v kontextu fakulty a spolužáků, těžko by jim rozuměl někdo zvenčí.

Nyní si už můžeme sáhnout na prodejní verzi. Jmenuje se Christivity, má pěknou růžovou krabici, uvnitř je hrací plán, figurky, kartičky a vše potřebné. Co když bude hru chtít hrát někdo, kdo není v biblických nebo obecně křesťanských pojmech kovaný? Může hrát taky?

B: Na to jsme mysleli. Součástí hry je jakýsi slovníček pojmů, kde je velmi stručně vysvětlen každý výraz, aby se člověk mohl zorientovat. Navíc jsou tam odkazy, kde se v Bibli o daném pojmu píše, aby bylo jasné, proč to v té hře je.
M: Samozřejmě jsou tam pojmy i naprosto běžné, třeba květiny. Proto je tam ten odkaz, aby bylo zřejmé, že i o nich se v Bibli píše.

DSC_1769Jak dlouho už Christivity hrajete?
M: První verze, ta ručně malovaná, vznikla někdy před třemi lety. Pak se zvěst o nové hře dostala přes spolužáka Karla Müllera (který je nyní seniorátním farářem pro mládež) na oddělení mládeže v církevním ústředí. Tam se pokusili asi dvakrát nebo třikrát podat grant na výrobu této hry, ovšem bez úspěchu.

B: Mezitím jsme hru dopracovali, vytvořili více kartiček s pojmy, a právě s takovými, aby byly i pro širší veřejnost. Díky Karlovi vyšel o Christivity také článek v celocírkevním časopise pro mládež Nota nebe. Dále jsme uspořádali první soutěž mezi skupinami mládeže (vyhráli Ostraváci), tím se hra dostala také do většího povědomí. A nyní vychází spolu s dalšími publikacemi při příležitosti stého výročí naší církve.

Kde si zájemci mohou hru koupit, kde se dá získat?
B: Je v nabídce e-shopu církve, takže přes www.e-cirkev.cz. Slyšel jsem taky, že skupiny seniorátní mládeže dostanou jednu hru k další propagaci ve sborech i na veřejnosti. Propagační kus jim zůstane, takže ji pak budou moci hrát i na svých setkáních.

A kolik stojí?
B: Cena je 350 korun, což je na deskovou hru tohoto typu cena velice příznivá. Jsme rádi, že není moc drahá, že bude všem zájemcům dostupná.

M: Je to díky výši grantu, který se nakonec podařilo získat a z nějž je cena dotována.

Daniela Ženatá