Do školy!

škola rolnička(ČB 9/2018) Patnáct škol Diakonie svým žákům znovu otevřelo brány. Co žáky letos čeká? Lze to odvodit z událostí uplynulého školního roku. Přinášíme vám tedy výběr školních událostí v podobě komentovaných fotografií.

Škola Čáslav – dýňový Maraton
Díky rodičům a přátelům školy si žáci mohli dopřát práci s dýněmi, velkými plody podzimu. Dlabáním vytvořili originální světla, která po zbytek měsíce října zdobila školní vstup.

Poslechněte si článek:

A ani vnitřek dýní nepřišel na zmar. Recepty na polévku, palačinky anebo rychlou buchtu na plech dodaly třídní učitelky. Kdo přišel včas, mohl ochutnat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠkoly Dvůr Králové a Trutnov – pobyt v lázních
Týdenní ozdravný pobyt ve slovenských lázních ve Velkém Mederu patří k tradičním součástem školního programu. Plavání, dovádění ve vodě i hry na hřišti nepředstavují jen relax, ale výrazně přispívají žákům k jejich rozvoji.

Škola Merklín – letní tábor ve školní budově
V Merklíně u Plzně se nezahálí ani o prázdninách, ve školní budově se totiž koná letní tábor. Během pobytu se konají různé hry a soutěže, od šipkované přes židličkovanou, stopovanou, malování obrazů a pečení housek až po olympiádu. Horké dny se tráví v zahradním bazénu. Tábor končí pyžamovou diskotékou, zpěvem a hrou na kytaru. S akcí kromě zaměstnanců merklínské školy pomáhají i dobrovolníci.

škola merklín táborŠkola Ostrava Poruba – den s bublinami

škola ostrava porubaVe spolupráci s mateřskou školou Sluníčko pořádá ostravská škola bublinkový den. Na zahradě školky děti dovádějí s velkými bublinami a balónky v nejrůznějších tvarech. Stihnou se i hry v pískovišti a zdolávání prolézaček. Žáci diakonie odcházejí špinaví, ale spokojení, a s velkým úsměvem na tváři.

Škola Plzeň – budování zahrady

škola plzeňU nové plzeňské školní budovy „U zámku“ je zděným plotem ohraničen pozemek, který přímo lákal k vytvoření zahrádky. Učitelé i žáci vytvořili soupis toho, co by rádi pěstovali. Pak vyměřili a zryli záhonky, zaseli semínka a sazeničky. Žáky práce pohltila. Sklizeň přinesla ředkvičky, kedlubny, saláty, hrášek – ale to zdaleka není vše! Teď v září se bude sklízet mrkev, meloun, cukety a dýně.

Školy Michle a Stodůlky – bombastický cirkus

škola michle a stodůlkyOpravdová manéž, barvy, světla, hudba… Cirkus Bombastico je jeden z nejmenších cirkusů na světě, řadí se mezi tzv. „sociální cirkusy“. A zvířátka v něm neuvidíte. Své umění, které předvedl žákům z pražských diakonických škol v Michli a Stodůlkách, používá k neformální výchově. Při představení diváci zpočátku sedí na židlích, ale než se nadějí, ocitnou se v kruhu mezi cirkusáky a stanou se součástí vystoupení. Točí talíři, chytají a házejí kroužky, tleskají, dupají. Pokud to vyjde, bude se takové představení letos znovu opakovat.

Škola Rolnička – školní projekt „Podzimní dny“
Nejdřív jednotlivé třídy musely vypátrat instrukce k celému dni, které byly v budově školy schovány. Potom ve všech třídách proběhla ochutnávka poslepu. Žáci museli poznat třeba syrovou červenou řepu či pečené jedlé kaštany. A pak v jednotlivých třídách nastalo vyrábění podzimních dekorací z přírodnin, a to zabralo času nejvíce. Kromě toho měla každá třída ještě svůj zvláštní úkol – složit podzimní básničku, namalovat podzimní obrázek, vymyslet hádanku na téma podzim. Protože se všechny třídy moc snažily, byla pro každého žáka připravena medaile z bramboru. A nakonec se pouštěli draci.

Škola Hradec Králové – indiánský den

škola hradec královéHrát si na indiány není jen tak. Vyzkoušely si to děti ze školy v Hradci Králové. Vyráběly čelenky, dávaly si indiánská jména, soutěžili v jízdě na gumových skákacích konících. Udržet na nich rovnováhu dá práci! Tuhle disciplínu nezvládne leckterý dospělý…

Adam Šůra