Neboj se vrátit domů, říká Marie Svatošová

Svatosova_Palan-obalka(ČB 10/2018) Velký knižní čtvrtek přináší dvakrát do roka výběr titulů, které neslevují z kvality a zároveň jsou schopny na knižním trhu uspět. Nakladatelství Kalich je hrdé, že do podzimního termínu tohoto výběru byla zařazena i jeho novinka Neboj se vrátit domů. Jde o knižní rozhovor se zakladatelskou hospicového hnutí v ČR Marií Svatošovou.

Poslechněte si článek:

„Nikdy bych nečekal, že by se o smrti dalo mluvit pozitivně. Paní doktorka Svatošová to dokáže. Nechci říct, že se po rozhovoru s ní budete na smrt těšit, ale nebudete se jí tolik bát,“ říká k obsahu knihy herec a muzikant Marek Eben. „Nicméně přeji všem pevné zdraví,“ dodává.

My můžeme čtenářům popřát navíc i dobré čtení. Marie Svatošová v rozhovoru mluví o své rodině, o studiu medicíny, o vlivu, jaký na ni měl páter Ladislav Kubíček, či o svém trapistickém fan-clubu. Hlavně ale odpovídá na otázky typu: Co se stane, pokud pacientovi o jeho zdravotním stavu dlouhodobě lžeme? Má vážná choroba nějaký smysl? A proč umírající nezabíjet, jak si přejí zastánci eutanázie, ale naopak respektovat jejich život až do přirozeného konce a být jim nablízku?

Svatosova_Palan-obalkaRozhovor s Marií Svatošovou vede spisovatel a ředitel nakladatelství Kalich Aleš Palán. „S Marií jsme kamarádi, známe se nějakých dvanáct let. Knižní rozhovor jsem s ní chtěl udělat už dávno. Jsem moc rád, že nyní konečně souhlasila,“ říká Palán. „A věřím, že rádi budou i naši čtenáři.“

Právě Marie Svatošová před lety přišla s myšlenkou hospicové paliativní péče. A byla to ona, kdo v Červeném Kostelci první český hospic inicioval. A je to také ona, kdo neúnavně jezdí po republice s hospicovými přednáškami a je rádce hospicům nově vznikajícím. Její knihy Až k prolití krve, Náhody a náhodičky či Hospice a umění doprovázet se staly bestsellery. Marie Svatošová je držitelka několika státních vyznamenání.

Aleš Palán je autor více než čtyřiceti titulů, z toho polovina jsou knižní rozhovory (například s Bohumilem Vítem Tajovským, bratry Reynkovými, bratry Florianovými, Kateřinou Šedou, Miloněm Čepelkou, se šumavskými samotáři…). Je držitel ceny Českého literárního fondu a ocenění Magnesia Litera.

V mnoha hospicích najdeme citát: „Náš cíl je naplnit dny životem, nikoliv život dny.“ Autorka tohoto výroku Marie Svatošová dokázala dny naplnit životem přes míru. A také smyslem a neokázalou službou.

Kniha Neboj se vrátit domů se prodává od 18. října, objednat ji za zvýhodněnou cenu lze na www.kosmas.cz. Čtenářům je k dispozici samozřejmě i v prodejně Kalich, v Jungmannově ulici v Praze.