Brigáda v Herlíkovicích: Horský domov je na zimu připraven

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
(ČB 10/2018) Dobrovolnické brigády mají na Horském domově v Herlíkovicích dlouhou tradici. Dříve se sem jezdilo pomáhat s přípravou sena nebo sběrem brambor, to ještě v dobách, kdy se tu hospodařilo starým „horským“ způsobem, ale hlavně na stavební brigády při přestavbě celého střediska. V posledních letech je náplní jarních brigád pomoc s údržbou areálu a v létě pak příprava palivového dřeva na zimu.

Poslechněte si článek:

Práce a setkávání
V druhé polovině srpna se tu i letos sešlo mnoho ochotných rukou, společenský charakter setkání se ale nezměnil. Dobrovolníci z různých koutů republikyse sjízdí, aby tu pomohli jen za stravu a ubytování. Ať už se jedná o studenty, kteří si pobytem zpestřují prázdniny, nebo o ty, pro něž je vidina štípání dřeva vítaná příležitost, jak si na letních krkonošských loukách vyčistit hlavu a odpočinout od městského shonu.

Herlíkovice 2018 (10)Duchovní vedení a relax
Přesto to bylo letos v něčem jiné, výjimečné. Duchovního vedení se tentokrát ujal kladenský farář Leonardo Teca. S postupným výkladem oddílu z 16. kapitoly Matoušova evangelia provázel při ranních i večerních pobožnostech účastníky celý týden. A v pracovním shonu se našel čas i na výlety, koupání, zpěv a hojné rozhovory.

Herlíkovice 2018 (16)Výsledky práce „dřevařské“ skupinky máte možnost vidět nad hlavní budovou. Nařezaná a pečlivě vyrovnaná polena v několika řadách i nově vyrostlý přístřešek, který je kryje před deštěm a sněhem, dávají tušit, že kotel i krb budou v provozu, když venku nebude zrovna vlídno.

Přátelé Herlíkovic
Nevyužívanou Kunzárnu má aktuálně ve své péči sdružení SEM (Sdružení evangelické mládeže) Přátelé Herlíkovic. Starají o to, aby se do chalupy po dlouhých letech opět navrátil život. V nejbližší době čekají návštěvu pracovnic památkového úřadu z Vrchlabí a Hradce Králové. Konečně se totiž posunul proces prohlášení objektu za nemovitou kulturní památku a památkáři z Josefova poslali návrh do Prahy na Ministerstvo kultury, které rozhodne i na základě doporučení z kraje a města.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASdružení chce objekt obnovit v tradičním duchu, ale dle standardů pro současné bydlení. Památková ochrana by potom znamenala lepší možnost žádat o dotační podporu a také snazší realizaci zamýšlené malé muzejní expozice o historii místa. Historii, která je úzce spjata právě i s mnoha generacemi evangelických brigádníků.

Jiří Hofman;
foto: Leonardo Teca, Sára Medková a autor