Bořili jsme ploty…

plot(ČB 11/2018) Farář zlínského sboru Petr Pivoňka pozval při příležitosti oslav 100 let od založení Českobratrské církve evangelické k plotu na farní zahradě za účasti veřejnosti na kávu Petra Michálka, ředitele Městského divadla ve Zlíně. Každý se posadil z jedné strany plotu – ale jak spolu pít kávu, když je stůl jen z jedné strany a mezi námi plot? Petr podával kávu Petrovi dírou v plotu.

Poslechněte si článek:

„Nepilo by se nám spolu kafe lépe bez toho plotu?“
Petr P. s Petrem M. spolu vedli rozhovor skrze plot farní zahrady a tohle se tam řeklo:

Proč bourat mezi sebou ploty? Aby spolu různí lidé z různých stran mohli lépe komunikovat, měli k sobě blíž, mohli se víc poznat. Dnes jsou mezi lidmi stavěny ploty ze strachu, z předsudků, z netolerance, polopravd a lží, z hanobení a nenávisti… Ploty mezi tzv. většinovou společností a imigranty, muslimy, homosexuály, cikány, církvemi, novináři… Někteří populističtí politici stavějí ploty, které rozdělují celou společnost. Stavějí ploty kolem sebe a pořvávají přes ně na druhé. Stavějí ploty mezi sebe a např. novináře. To působí otrávenost.

I v rodinách se lidé spolu bojí mluvit o rozdílných názorech na společnost a politiku. Ploty v rodinách, to je to nejhorší.

plotCírkev a Českobratrská církev evangelická chce patřit k těm, kteří tyhle ploty boří, podobně jako např. divadlo. Naše církev a náš sbor chtějí být prostor, kde se lidé setkávají, mluví spolu a poznávají se bez předsudků; prostor bez plotů. I to by mělo být působení církve směrem ven.
Máme vizi otevřeného kostela, kam by mohli přijít lidé i během týdne – ztišit se, zklidnit se, odpočinout si a nadechnout se, pomodlit se, zanechat svou modlitbu za někoho/něco, zapálit svíčku.

Během rozhovoru nad těmito tématy si Petrové přes plot vyměnili saka, prý aby se dokázali do druhého líp vcítit. A potom se ozvalo: „Není ten plot mezi námi nesmyslný? Pojďme jej zbořit – alespoň symbolicky.“ Pak se chopili kleští, a každý z jedné strany odstřihli přidrátování plotu a dvě pole plotu zbořili – při poslechu skladby skupiny Pink Floyd z alba The Wall (Zeď).

„Teď už se nám i to kafe bude spolu pít lépe,“ konstatovali Petr P. s Petrem M., každý si znovu oblékl své sako a kávu spolu dopili už bez plotu mezi sebou.

Petr Pivoňka