Poslední slovo: Pohodové Vánoce a šťastný nový rok

poslední slovo(ČB 12/2018) Písničkář Jaroslav Samson Lenk v jedné ze svých písní zpívá: „U nás v ulici bydlel pan Svoboda, že se pořád smál, měl přezdívku Pohoda“.
V našem domě bydlí paní Svobodová, ročník 1919 (ano, nejde o chybu tisku) a je dost v pohodě. Sama si dojde na nákup, pověsí prádlo, s hůlčičkou metelí do schodů, zdravíčko jí slouží a smysl pro humor nechybí.

Poslechněte si článek:

Vzhledem k roku jejího narození je docela možné, že se rodiče paní Svobodové vzali hned po válce v očekávání všeho dobrého. Třeba na sebe celé ty válečné roky mysleli a po přestálém utrpení si řekli, že není času nazbyt, aby se dalo něco hezkého prožít. Konec války, nová republika, Vánoce, čas smíření za dveřmi a po nich i první, svobodný nový rok. Co víc si ještě kromě lásky do manželství přát?

Většina lidí si nejspíš říkala, jaká krásná budoucnost jejich děti čeká. My víme, že to zas taková hitparáda nebyla. Ve zkratce: krize, Mnichov, druhá světová válka, komunisti etc. Nemá smysl nad tím výčtem dlouho smutnit, bohužel, tohle se prostě nepovedlo.

Při výročí těchto událostí se v televizi pokaždé objevují pořady, ve kterých se k tématu vyjadřují odborníci napříč různými obory. Diskutují o tom, co a jak bylo, jak to viděli tehdy, jak to vidí dnes, co se zatajilo a co se možná ještě tají. Účastníkům diskuse je většinou mezi 30 a 80 lety, tváří se zpravidla odborně a ustaraně.

Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby si paní Svobodová k takovému pořadu nalila štamprličku, sedla si do křesla s nohama nahoru a dobře se bavila. Nejspíš si u toho říká: „Nojo, tohle už jsem slyšela. Hm, a tohle taky. Kdo že ten článek psal? Jo, ten! No to byl pěknej škrabal, toho jsem znala. Pánové, když jste tak chytří, hlavně zařiďte, ať se to všechno zase neopakuje. Třeba tu ještě pár let budu, ale zažít to znovu a dokola, to už bych asi fakt umřela nudou.“

Takže co si přát do nového roku? Hodně štěstí, zdraví, lásky, svobody a hlavně pohody. No a ať se to všechno zase neopakuje! Vždyť i pána Boha už by to mohlo nudit. Aby nám nakonec samou nudou neusnul, nebo dokonce neumřel.

Pavla Hájíčková