Děčín: Naše nová zkušenost

(ČB 2/2019) K Janu Palachovi a jeho mimořádnému činu jsme před nedávnem četli a slyšeli mnohé. Není naší snahou zde tato slova opakovat (i když jich nikdy není nazbyt) nebo se i pokoušet o další interpretaci onoho velkého, co snad ani nemůžeme nikdy zcela pochopit. Týden před 16. lednem se objevila v e-mailu výzva spolku Milion chvilek pro demokracii, nabízející možnost připojení měst a obcí k pražskému setkání. S mírnou hanbou, že nás samotné to nenapadlo, proběhla registrace obratem: Děčín, evangelický kostel v Teplické ulici – setkání k uctění památky a odkazu Jana Palacha, 16.ledna 2019, 18 hodin.

Poslechněte si článek:

Dodatečně podpořeno staršovstvem děčínského sboru – díky.

Týden do výročí byl ve znamení všelikých druhů pozvání – osobních, e-mailových, plakátových, rozhlasových, facebookových. A pochopitelně příprava důstojného programu. S tím opět pomohl „milionový“ spolek, a tak jedním z bodů byla četba poselství Palachova činu pro dnešní časy. Toto poselství i část pohřebního kázání Jakuba S. Trojana přečetl děčínský farář Tomáš Matějovský. Přítomní se mohli připojit k modlitbě sv. Františka z Assisi. Vše bylo proloženo dvěma písněmi ze zpěvníku Svítá: Bojujte, bojujte dál a Jednou budem dál.

Závěr večera v setmělém kostele patřil filmu Ticho – emocionálně silný zážitek jistě pro všechny zúčastněné. Konec. Ticho… smutné, hrozivé, varující… rozezněl se kostelní zvon.

Sešlo se nás na šedesát. Před kostelem u fotografie jsme zapálili svíčku, položili květiny. Několik málo vzájemných slov a seznámení přítomných – ať se prý taková setkání konají dál a častěji.

Děkujeme všem, kteří si v Děčíně našli chvíli – pro Jana, pro sebe, pro druhé.

Pavel Randák, sbor Děčín