Pietní vzpomínka k 50. výročí úmrtí Jana Palacha

(ČB 3/2019) Nejenom v Česku a na Slovensku, ale i v zahraničí bylo připomínáno 50. výročí úmrtí Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti okupaci Československa, ale hlavně proti lidské lhostejnosti, která se v naší zemi čím dál víc usazovala. Jan Palach svým zraněním podlehl o tři dny později. K vzpomínce na jeho oběť se sešli naši krajané ve Švýcarsku v sobotu 19. ledna na břehu Ženevského jezera ve Vevey a v neděli 20. ledna v Lavaterhausu v Curychu.

Poslechněte si článek:

Vevey

Slavnostní shromáždění u pomníku Jana Palacha v parku u Ženevského jezera ve Vevey se zúčastnili četní krajané a také čestní hosté ze švýcarské i české a slovenské strany, ze státní správy, z akademického i diplomatického prostředí. Celou událost organizoval pan Jaroslav Havelka, předseda Besedy Slovan v Ženevě. K hostům promluvil česky Pavel Pechanec, biskup královohradecký Církve československé husitské, a francouzsky farář Josef D. Beneš ze Ženevy.

Curych

Na sedmdesát českých a slovenských krajanů zaplnilo v neděli 20. ledna večer historický sál v Lavaterhausu u curyšsského kostela St. Peter. Farář Jiří Přeček, předseda Husova sboru Čechů a Slováků ve Švýcarsku, a páter Antonín Špaček z České katolické misie ve Švýcarsku úvodním duchovním slovem navodili důstojnou atmosféru ticha a piety, která nás všechny hluboce oslovila. Čestný host, biskup Pavel Pechanec, shrnul své poselství k odkazu Jana Palacha. Shromážděné pozdravili zástupci českého i slovenského velvyslanectví ve Švýcarsku. Velmi živý a zajímavý proslov s novými pohledy na Palachův čin přednesl Jaromír Dus, evangelický farář z Prahy. Předal také pozdravy faráře Jakuba Trojana, který Jana Palacha v roce 1969 pohřbil.

Slavnostní večer jsme zahájili zpěvem české a slovenské hymny v československé verzi, jak ji známe z let společné republiky. A nebyli bychom správní krajané, kdybychom si na závěr s chutí nezazpívali několik českých a slovenských lidových písní, a tím přešli k poslední části večera se stolem plným občerstvení, lahůdek a nápojů. Nechybělo ani české pivo.
Děkujeme všem, kteří se na přípravě pietní vzpomínky podíleli, a také návštěvníkům za jejich účast a těšíme se na další plánovaná společná shromáždění: Setkání u kamene Jana Husa a Jeronýma Pražského v Kostnici v neděli 7. července 2019 a slavnostní večer k 30. výročí sametové revoluce v listopadu 2019.

Jiří Král, Husův sbor v Curychu