Dáváme hlas ponižovaným

(ČB 4/2019) Na dlouhou tradici Dnů pro Kubu, které pořádala komise pro lidská práva při synodní radě ČCE, navázal letos nový počin s názvem Dáváme hlas ponižovaným. Kromě Latinské Ameriky byl zaměřen i na další světové regiony, kde lidé zažívají útlak kvůli své víře a svému přesvědčení.

Ve čtvrtek 21. března se v podvečerních hodinách sešly v Praze na Újezdě desítky lidí, aby svým hlasem, modlitbou a tichou vzpomínkou podpořili tzv. vězně svědomí. Tento termín se obecně vžil pro muže a ženy, kterým svědomí nedovolí mlčet a podrobit se státní politice, kteří nahlas říkají své názory a vyznávají svou víru a jsou za to, obvykle včetně svých rodin, tvrdě postihováni.

Poslechněte si článek:

U památníku obětí totality

Úvodní slovo pronesl emeritní synodní senior ČCE Joel Ruml a bývalý ministr kultury Daniel Herman za doprovodu evangelických pozounových sborů Consonare. V krátkém proslovu Daniel Herman připomněl: „Před třiceti lety česká společnost nabyla svobody. Svoboda poskytuje určitý prostor a je jen na nás, čím ho naplníme. Zda se spojíme, a naplníme jej pozitivními, konstruktivními a dobrými vztahy a činy. Je stále hodně míst na světě, kde svoboda není. Pomysleme na Severní Koreu, Čínu nebo Venezuelu“.

Odtud se vydal průvod, označený bílými balonky a rozevřenými bílými deštníky, přes Karlův most a dále směrem k Ostrovní ulici. Na jednotlivých zastaveních si účastníci připomněli příběhy devíti vězňů svědomí z celého světa. Desáté jméno, ač připravené, nezaznělo mezi ostatními, neboť vězeň svědomí z Ázerbajdžánu byl v těchto dnech propuštěn z vězení. „Také díky akcím, jako je tato,“ řekl Joel Ruml. „Má to cenu, to nyní všichni vidíme,“ dodal.

Knihovna Václava Havla

„Cílem pochodu se stala Knihovna Václava Havla, kde od 19 hodin začala panelová diskuse na téma lidských práv ve světě. Potěšili nás skvělí hosté panelu. O akci projevil zájem i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, ale kvůli velmi zaplněnému programu se nakonec omluvil. Jeho zájem považujeme za dobrý signál, že téma dodržování lidských práv se opět stává nedílnou součástí našich zahraničněpolitických kontaktů, což je dobře,“ upozornila vedoucí Komise pro lidská práva Jitka Klubalová.

Diskuse byla i tak velmi podnětná. Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd ČR přiblížil aktuální situaci v Číně. Venezuelský filmař Valerio Mendoza spolupracuje s organizací Člověk v tísni, pravidelně vzdělává novináře a během večera zprostředkoval pohled na současné dění ve Venezuele a širším latinskoamerickém regionu. Reportér Hospodářských novin Ondřej Soukup pak ještě rozšířil škálu problematických regionů o Rusko. Za synodní radu ČCE se problematice lidských práv věnuje náměstek synodního seniora Pavel Pokorný, který rovněž přijal pozvání mezi diskutující. Debatu moderovala redaktorka Českého rozhlasu Plus Lucie Vopálenská.

Jiří Hofman
foto: Člověk a víra/Jana Havlová

1 komentář u „Dáváme hlas ponižovaným“

Komentáře nejsou povoleny.