Lenka Ridzoňová: Biblický zvěřinec

(ČB 5/2019) Pokud máte doma šesti, sedmileté dítko a hledáte knížku ke společnému čtení, Biblický zvěřinec od Lenky Ridzoňové vás potěší.

Poslechněte si článek:

Hlavní hrdinka knížky, Anežka, je postavička, kterou před lety vyrobila Lenčina dcerka a která u Ridzoňů ožila. Anežka má rodiče, dva bratry, kamarády a spoustu známých. V kratičkých příbězích prožívá situace, které každý malý človíček zná, třeba roztržky s kamarády, ztracení v davu, návštěvu babičky v nemocnici. Snaží se taky nějak vyrovnat s tím, co se ve světě děje, co na ni působí – obrazy zkázy po zemětřesení v místech, kde byla s rodiči o prázdninách, obličeje dětí utíkajících s rodiči před válkou a bídou… Občas cítí strach, křivdu, zlobu, smutek, lítost, nejistotu, zvědavost… Ale taky radost, úlevu a vděčnost, když nakonec (většinou) všechno dobře dopadne.

O svých zážitcích si Anežka často povídá s někým dospělým, kdo jí pomáhá situaci porozumět za pomoci biblických příběhů. Někdy si na příběh z Bible vzpomene Anežka sama. Biblické příběhy, vlastně jen úryvky, mají jedno společné – významnou roli v nich vždy hrají zvířata – od býka přes červíčka až po všechna ta hovada Boží. A tahle zvířata také dávají názvy jednotlivým kapitolám.

Na konci kapitoly je obvykle pod čarou ještě poznámka o zvířeti v Bibli, ale třeba i ve zpěvnících či v legendách, sem tam i s nějakým doplňkovým úkolem. Víte třeba, co je podle Bible horší než narazit na zuřivou medvědici? Nebo jak často přivážely lodě ze zámoří králi Šalomounovi pávy? Uměli byste nakreslit damana, zvíře, které je něco mezi slonem a králíkem?

Příběhy Biblického zvěřince původně vycházely v Českém Bratru, zřejmě v trochu jiném pořadí, než v jakém jsou v knize. Čtenáře, který se s nimi dosud nesetkal, možná překvapí úsporný až strohý styl, kterým jsou napsány – minimum popisů, skoro žádné věty uvozující přímé řeči, vlastně ani žádné uvozovky. Při čtení nahlas to ovšem vůbec nevadí. Příběh se odvíjí téměř před očima, dialogy přirozeně plynou.

My čteme knížku s Darkem. Darkovi je skoro pět a Anežku i autorku knížky Lenku zná z herlíkovických pobytů pro rodiče a prarodiče s malými dětmi. O Lence Darek říká, že vyrábí příběhy, a Anežka děti některými Lenčinými příběhy provázela.

Přečteme si Anežčin příběh a povídáme si o něm. Zažil Darek něco takového? Jak by se zachoval? Zažila jsem něco takového já? A ten kousíček biblického příběhu? Víme, kam patří? Rozumíme mu? Oba? A oba stejně?

Některé příběhy jsou pro Darka zatím složité – třeba hned ten první, o štěstí, talismanech a zlatém býkovi – ale to vůbec nevadí, protože u nás se k té knížce budeme určitě vracet. Mimochodem, je velmi vhodná na cesty – s formátem A5 a sto dvanácti stránkami se vejde do batohu i batůžku a doplněna o Bibli, blok a pastelky, co s sebou stejně vozíme vždycky všude, se postará o spoustu zábavy.

Ještě stojí za zmínku poslední kapitola. Ta je totiž jiná, je určena maminkám. Těm z nás, které jsme si děti přály víc než cokoliv jiného, ale přesto nás občas napadne, že život bez nich by byl možná jednodušší. Nám, které na své děti někdy hledíme a víme, že jim úplně nerozumíme. Nám, které sem tam padáme únavou a trápíme se vlastním selháváním. Nám, které doufáme, že to přes to všechno dopadne dobře… Poslední kapitola Zvěřince, modlitba, vyznání, je jeden z nejkrásnějších textů, které jsem o mateřství četla.

Alena Pudlovská

Lenka Ridzoňová. Biblický zvěřinec.
Praha: ČCE 2019, 112 s.

1 komentář u „Lenka Ridzoňová: Biblický zvěřinec“

Komentáře nejsou povoleny.