Manželé Chamrádovi obdrželi cenu „Stavitelé mostů“

(ČB 5/2019) Za prohlubování česko-německého porozumění převzali začátkem dubna prestižní ocenění Brückenbauer/Stavitel mostů v bavorském Schönsee manželé Cordula Winzer-Chamrádová a Petr Chamrád.

Poslechněte si článek:

Chamrádovi se poznali v Praze, kde byla Cordula na ročním studijním pobytu. V roce 1993 se vzali, své dvě děti vychovávali dvojjazyčně a žili v jihočeském Písku. V roce 2001 přesídlili do bavorského Selbu a nakonec do Hohenbergu, kde Cordula působila jako farářka. Petr vypomáhal v evangelickém sboru v Chebu a staral se o lázeňské hosty západočeských lázní v rámci projektu česko-německé spolupráce. V současné době žijí manželé v Řezně a pokračují ve své životní úloze zaměřené na česko-německé porozumění a smíření.

Organizují partnerství obcí, dvojjazyčné bohoslužby, česko-německé církevní dny pro děti v Marktredwitz (reportáž v ČB 2/2019) nebo programy na téma česko-německých dějin. Před dvěma lety vydal Petr Chamrád společně s hudebníkem Jörgem Wöltchem interaktivní zpěvníček vánočních písní v obou jazycích. (O tomto zpěvníčku jsme psali v ČB 9/2017.) Poptávka je fenomenální – doposud bylo vytištěno 15 000 exemplářů ve čtyřech vydáních.

Chamrádovi se synodním seniorem Danielem Ženatým (vlevo) a seniorem Janem Satkem (vpravo)

Slavnostní předání ceny Stavitel mostů se konalo v prostorách spolku Bavaria Bohemia v Schönsee. Na tomto setkání promluvila starostka města Schönsee, primátor Plzně a další osobnosti. Každý z laureátů byl představen v krátkém filmu, který natočili studenti Západočeské univerzity v Plzni. Cena Stavitel mostů si klade za cíl motivovat k přeměně kulturního a partnerského života v českých a bavorských sousedních regionech ze života „vedle sebe“ na život „společně“ a na oživování a rozvíjení dobrého sousedství.

Předávání cen se zúčastnil také synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý a náměstek seniora Západočeského seniorátu Jan Satke, kteří manželům Chamrádovým poděkovali jménem evangelické církve za jejich celoživotní nasměrování.

Daniela Ženatá

1 komentář u „Manželé Chamrádovi obdrželi cenu „Stavitelé mostů““

Komentáře nejsou povoleny.