Radost, úžas z díla tvojí lásky

(ČB 7-8/2019) Tato křestní píseň, jež se stala známou v mnohých zemí, dokládá, že „církevní píseň může být osobní, aniž by se stala privátní, neboť je obecně srozumitelná,“ říká Svein Ørnulf Ellingsen (*1929), učitel výtvarné výchovy, malíř, básník a autor původního norského textu z roku 1973.

Poslechněte si článek:

Česká adaptace textu Daniela Hellera vznikla z německého textu Friedricha Hofmanna (1910–1998) z roku 1983. Dar života je vnímán jako něco výjimečného. Jde o zázrak, který je propůjčen. Téma křtu dítěte je zde propojeno s věčným životem. Tato dogmatická výpověď se ovšem reflektuje z pohledu nenáboženské interpretace, což píseň posouvá do roviny, která by mohla být přijatelná také lidmi, kteří s církví nemají zkušenosti. Vždyť křest není jen rodinná událost, je to i vzácná příležitost s misijním nábojem.

Svein Ellingsen

Zázrak života

Ellingsenovy písně, vyznačující se ryzostí řeči a hloubkou výrazu, nalezneme v různých skandinávských zpěvnících. Tato píseň je spojena s osobním příběhem. Text vznikl při myšlenkách na syna Eysteina, který měl být pokřtěn v jednu březnovou neděli v r. 1971. Rok a půl předtím manželé Ellingsenovi ztratili při jednom neštěstí první dítě. A při této těžké životní ráně se dozvěděli, že čekají další dítě. Když se Eystein narodil, byl text téměř hotový, ale k jeho dokončení došlo až v r. 1973.

V písni o zázraku života je vyjádřena vděčnost Pánu Bohu za narození dítěte. Zázrak nově darovaného lidského života naplňuje srdce přítomných a motivuje jejich kroky ke křtitelnici. „Radost, úžas“ se tak stávají předznamenáním celé písně. V druhé sloce jsou v originálu vyjádřeny obavy z životních otřesů. Křest se stává okamžikem, kdy budoucnost dítěte se s důvěrou předává z lidských rukou do rukou Božích.

 

Svátost křtu

Ve druhé polovině písně se zdůrazňuje význam křtu v každodenním životě, zmíněn je širší kontext našeho osobního příběhu v dějinách spásy. Výjimečný Boží zájem o člověka, který se projevuje ve svátosti křtu, nás vede k vděčnosti a úžasu. Píseň končí jedinou prosbou, aby víra byla propojena s radostí.

Tato píseň bude nahrána na dárkovém CD, které obdržíte s letošním vánočním číslem našeho časopisu.

Ladislav Moravetz
.