Kostel v Libiši se po opravách otevřel veřejnosti

(ČB 7-8/2019) V neděli 9. června se svého opětovného otevření dočkala jedna z nejzajímavějších památek české toleranční doby. Společné odpoledne zahájily bohoslužby vděčnosti, při nichž kázal Ondřej Zikmund, farář z Kutné Hory. Následovala zahradní slavnost s občerstvením, divadelním představením a živou hudbou.

Poslechněte si článek:

„Máme radost, že se areál otevřel veřejnosti. Chtěli jsme k tomu účelu nabídnout hlavně prostor zahrady, kde se v posledních letech nic nekonalo. A podařilo se to výtečně. Příjemnou atmosféru mezi stromy jsme využili až do pozdních večerních hodin,“ líčí dojmy libišský farář Miroslav Pfann.
Kostel v Libiši u Neratovic prošel v uplynulých měsících rekonstrukcí střechy, fasády a také oken a dveří.

Letos začátkem listopadu oslaví kostel 230 let. Představuje významnou památku česko-maďarské vzájemnosti, protože odkazuje k dílu zdejšího prvního kazatele Jánose Végha, který byl maďarského původu. Pamětní cedulka v jedné z lavic připomíná také člena sboru, mladého studenta Jana Palacha, který se na protest proti propagandě šířené sovětskou okupační armádou a proti všeobecné letargii českého národa před 50 lety upálil.

Jiří Hofman