Bůh se nám předvedl

(ČB 7-8/2019) V Ústeckém kraji jsem dostala na starost organizaci potravinové sbírky. Měla jsem zajistit dostatek dobrovolníků, kteří budou ochotni vzít na sebe zelenou zástěru a rozdávat lidem, přicházejícím na nákup, informační leták se seznamem potravin, doporučených k darování.

Poslechněte si článek:

Datum sbírky se neúprosně blížilo a řada obchodů zůstávala neobsazena. „Nevadí, napíšu křesťanům, ti budou určitě ochotni pomoci,“ ubezpečila jsem sebevědomě svou šéfovou, obeslala mailem dvacet křesťanských organizací v našem kraji a očekávala záplavu mailů. A nic! Jak říká můj oblíbený kandidát na prezidenta Jára Cimrman: „Fáze očekávání a fáze zklamání.“ Vím, že toho máme všichni moc, přesto mě nulová odezva zaskočila, cítila jsem lítost a taky vztek. Kdyby mně aspoň poslali do háje, ale ani jedna odpověď…?

S pomocí Boží, za vytrvalých modliteb jsme nakonec přece jen dokázali všechny markety obsadit.
V den sbírky jsem strávila deset hodin se skauty v litoměřickém Penny marketu.
Výsledek?

Nádherný! Skauti byli fantastičtí. Vždycky mám radost, když mladí udělají něco pro druhé, navíc v sobotu a zadarmo (a ještě si zaplatili vlak!). A setkání s lidmi ochotnými darovat je tak povzbuzující!

Odhadem darovalo asi 20 % zákazníků. Někdo koupil tatranku, někdo dvoje čínské nudle, nejlevnější těstoviny. Někdo karton mléka, celý balík rýže, krabici fazolí nebo dětských přesnídávek. Rodina se čtyřmi dětmi darovala půl svého nákupu. Ta radost, kterou měli, když dávali! Děti podávají skautům balíček čočky a září jim oči! Bůh se předvedl…! Dech nám vyrazil sympaťák v nejlepších letech. Postavil před nás plný nákupní vozík: „Tak tady to máte,“ vrazil mi metrovou účtenku, zamával z auta a byl pryč.

V celé republice se podařilo získat 212 tun potravin a 23 tun drogistického zboží. V okresech Ústeckého kraje, kde se potravinová sbírka organizuje (Litoměřice, Teplice, Ústí nad Labem, Děčín) se sebralo 11 053 kg potravin a drogerie, pomáhalo 232 nadšenců z odběratelských organizací, skautských oddílů, sborů Českobratrské církve evangelické, logistických firem a dalších.

Příjemci darů z Potravinové banky jsou převážně matky samoživitelky s dětmi, lidé s handicapy psychickými či fyzickými, senioři a další sociálně ohrožené skupiny našich spoluobčanů. Dary přicházejí od potravinových řetězců, individuálních dárců nebo prostřednictvím celorepublikové Sbírky potravin. Mezi odběratelskými organizacemi jsou např. Centra sociálních služeb, Klokánky, Naděje, Dětské domovy nebo oblastní Charita. Řada odběratelů se na sbírku těší, výtěžek často představuje podstatný zdroj pomoci klientům.

Často si říkám: Je nás 10 milionů, kdyby každý dal pět korun, ani to nepozná, a jaká je v tom množství síla…! Můžete se těšit! Další sbírka se bude konat na podzim. Nebojte se a pomozte také! Jako dobrovolník, jako dárce nákupem v obchodě nebo on line. Uděláte radost sobě i někomu z potřebných. A navíc – „radostného dárce miluje Bůh“ (2K 9,7b).

Monika Černá, projektová asistentka Potravinové banky Ústeckého kraje, členka Evangelické církve Metodistické v Litoměřicích
více informací: www.sbirkapotravin.cz