Seniorátní evangelická neděle v Prusinovicích

(ČB 7-8/2019) Organizace takovéto seniorátní sešlosti mě baví. Letošní třetí obnovený ročník Seniorátní Evangelické Neděle Východomoravského seniorátu se uskutečnil 26. 5. v Prusinovicích. Bohoslužby to byly rodinné a pro děti i dospělé kázal Mikuláš Vymětal. O milosrdném Samařanovi.

Poslechněte si článek:

Už dopoledne nám zahrál na kytaru Tomáš Najbrt, ten měl pak odpoledne i hodinový koncert. Tentokrát nechal doma historické nástroje, hrál na kytaru a zpíval. A myslím, že se písničky lidem líbily.

psycholog a farář Ivan Ryšavý

Hlavní přednášku měl Ivan Ryšavý, ještě nedávno farář v Kroměříži. Teď už spíš psycholog, ale stále ochotný přijet a promluvit dobře, a hlavně k věci. Téma si vybral nelehké: „Začíná to v kolébce“. Pokusil se odpovědět na otázky, jak vzniká vztahová vazba k rodiči, jak ovlivňuje osobnost dítěte v pozdějších letech, jak v dospělosti a jak ovlivňuje vztah k Bohu.

Mikuláše Vymětala, faráře pro menšiny a faráře v Berouně jsme nechtěli pustit hned domů. Odvděčil se nám proto také pozoruhodnou přednáškou, v níž na konkrétních příkladech lidí, se kterými se setkal v Izraeli, popisoval vztahy mezi Židy a Araby. Ledacos dobrého se v té všelijak rozbouřené zemi také děje. Z různých stran. To je moc dobře.

Mně připadl úkol vylíčit průchod izraelskou pouští. Vytvořil jsem k tomu patnáctiminutové video, které běželo v jednom sále kulturního domu ve smyčce.

Když ale rodinná neděle, jaký program bude pro děti? Vedle pohybových her, které připravil náš SOM, tu byla hlavně loutkářská dílna, které se ujala Eva Blahová, loutky jsou její profese. Podařila se krásná věc – nadchla pro činnost i ostatní, takže skupina dětí i mládeže vydržela vyrábět několik hodin všechno potřebné, a dokonce na závěr odpoledne sehrát ještě jednou příběh o milosrdném Samařanovi. Výsledek leckoho ohromil.

Místní pod vedením faráře Leoše Macha nám připravili velmi bohaté občerstvení a patří jim také poděkování za skvělou technickou přípravu, za kvalitní ozvučení. Takže podařená rodinná neděle. Tak trochu SEN, s číslovkou 2019. Jen tu medaili v hokeji jsme ten den nezískali.

Michal Vogl