Zvonky dobré zprávy otvírají srdce Ameriky

(ČB 7-8/2019) Kdyby nám před pár lety někdo řekl, že pojedeme na turné do Ameriky, nejspíše mu neuvěříme. A je to tu! Celé dvě skupiny unikátního souboru Zvonky Dobré zprávy stojí před evangelickým kostelem v Kateřinicích, připraveny na dlouhou cestu za novými zážitky. Poslední rozloučení s rodiči a jedeme.

Poslechněte si článek:

Cesta ubíhá rychle díky milému doprovodu domácích fanoušků a podporovatelů souboru v čele s Vojtěchem Zubíčkem, starostou obce Kateřinice, a Martinem Žabčíkem, starostou obce Ratiboř, a jejich manželkami. My, zvoníci, tvoříme větší část pětatřicetičlenné skupiny spolucestujících.

Pittsburgh (Pensylvánie) – jako u příbuzných

Dřív než by kdo řekl švec, vítá nás obrovská země – Spojené státy americké. První na seznamu je zastávka s názvem Pittsburgh. Nádherné město, které nás vítá krásným počasím a otevřenou náručí. Díky našim přátelům, v čele s panem Richardem Pinkertonem, kteří nám připravili hezké přivítání a zázemí, se tu cítíme jako doma. Po náročné cestě nás velice mile vítají první hostitelské rodiny presbyterního sboru Southminster.

První den se nese v duchu dojemných setkání a dech beroucích zážitků. Jako první bod programu je připravena prohlídka města, vedená našimi kamarády, kteří každoročně přijíždějí do Kateřinic vyučovat hru na ruční zvonky. Jelikož jsme se dobře časově trefili, můžeme být součástí Art festivalu, který se koná přímo v ulicích města. Nabitý den úspěšně zakončujeme v místní věhlasné restauraci, kde spolu se všemi hostiteli a dalšími přáteli ochutnáváme vyhlášené speciality americké kuchyně.

Nedělní bohoslužby a odpolední koncert

Ráno trávíme všichni společně v kostele, program při bohoslužbách můžeme obohatit o pár skladeb z našeho repertoáru. Po bohoslužbách, při nichž se sbor dojemně loučil se dvěma svými pastory (ze čtyř), křtil a přijímal slib svých presbyterů a diakonů, nás čeká u nedalekého sborového domu piknik, kde ochutnáváme pořádnou dávku zmrzliny a dezertů.

Díky nim máme řádnou zásobu energie, kterou úročíme při našem prvním vystoupení. Máme tu čest si zahrát společně s domácím souborem The Southminster Ringers. Emoce sdílíme po koncertě na zahradní slavnosti u jedné z hostitelských rodin, která se o nás postarala přímo královsky.

Návštěva firmy Malmark, výrobny ručních zvonků

Poprvé balíme kufry, loučíme se, předáváme dárky a pokračujeme dále. Po Americe cestujeme pronajatým autobusem, při přemisťování na místa dalších koncertů musíme zdolat přes dva tisíce kilometrů.

cof

První zastávka na cestě z Pennsylvánie do Marylandu je rodinná firma Malmark, kde máme možnost se podívat, jak vznikají ruční zvonky, úžasné hudební nástroje, na které sami hrajeme. Dozvídáme se spousty zajímavých věcí, jsme přítomni u celé výroby, a dokonce si můžeme zahrát na zvonky zbrusu nové. Jedním slovem nádhera! Na cestě se od naší paní řidičky dozvídáme o zajímavé komunitě Amishů, žijících v této oblasti tradičním způsobem přistěhovalců, kteří ale neuznávají výdobytky moderní doby.

Annapolis (Maryland) se stává naším novým domovem

Přístavní město Annapolis bereme útokem. Přímo v jeho srdci navštěvujeme světoznámou důstojnickou akademii amerického námořnictva NAVY, kterou obklopují nádherné památky a pomníky padlých vojáků. Další koncert, nedaleko univerzity, je pro nás zvoníky trochu náročný, jelikož si s sebou nevezeme naše české zvonečky, jsme vždy odkázání na možnosti hostitelského souboru a zvonků je nedostatek.

Opět zvedáme kotvy

… a míříme do hlavního města – Washingtonu, D.C., kam nás hrdě provází pan Pinkerton se svou ženou Essi, která s námi byla po celou cestu. Od Kapitolu Spojených států amerických se želvím tempem přesouváme do Národního muzea přírodní historie, kde můžeme vidět vývoj světa od dinosaurů až po současnost. Dále míjíme Washingtonův památník, Bílý dům, Památník druhé světové války i válek v Koreji a ve Vietnamu a na společnou fotku se scházíme před Lincolnovým památníkem.

Směr Roanoke Rapids (Severní Karolína)

Znovu nasedáme do autobusu a sledujeme mihotající se krajinu až do města Roanoke Rapids v Severní Karolíně, kde máme naplánován další koncert. Díky milému faráři, který pro nás vše připravil, máme kde spát. Srdečné chování všech náhradních rodin nás neustále překvapuje a dojímá.

Předposlední den našeho amerického snu máme tu čest osobně poznat pana Thomase Flynna s manželkou, kteří nás pozvali do svého domu. Tato návštěva je pro nás silný zážitek, protože naše paní farářka nás představuje jako jeho zvonková „vnoučata“. Pan Flynn totiž před 50 lety v Pittsburghu soubor zvonků založil a zvonky po něm převzal právě již zmíněný pan Pinkerton.

Poděkování

Při posledním koncertu ve městě Raleigh se v nás mísí pocity štěstí, pokory a díků, které nejdou ani slovy popsat. Obrovský dík patří paní farářce J. Wieře Jelinek, která nám jako první ukázala cestu k nádherné hudbě, k Bohu a nakonec až do Ameriky. Při cestě na letiště Baltimore děláme poslední zastávku v muzeu Air and Space, kde můžeme vidět letadla a rakety životních velikostí.

Poslední chvilky a s USA se loučíme dlouhým pohledem z letadla. Nezbývá než dodat DĚKUJEME! Děkujeme za přichystání této události našemu spolku Zvonky Dobré zprávy s jejich vedením – panem Josefem Čápem a naším panem farářem Miroslawem Jelinkem, oběma našim sborům a obcím Ratiboř a Kateřinice s jejich starosty, všem sponzorům, přátelům v Pittsburghu a rozhodně Pánu Bohu za požehnaní a ochranu.

Hana Malovaná, členka souboru Zvonky dobré zprávy
foto Viera Jelinek a archiv souboru

1 komentář u „Zvonky dobré zprávy otvírají srdce Ameriky“

Komentáře nejsou povoleny.