Pavla Smetanová: Příběhy z korfských uliček

(ČB 9/2019) Pavla Smetanová žije na ostrově Korfu už dvacet let. A jak sama říká, její zábavný manžel a dvě děti jí slouží jako neutuchající inspirace. Kdo zná její předchozí knížky, může srovnávat, třeba proměny řecké společnosti a přece stále stejnou laskavě poklidnou mentalitu ostrovanů, údiv nad pořádky v tamním školství, zdravotnictví či státní správě a vlídný nadhled při střetech s dětmi, u kterých je řecká puberta stejná jako česká.

První knížka Pavly Smetanové se jmenuje Sonjin deník a autorka v ní sarkasticky zachycuje svá mladá léta, kdy pracovala na různých místech světa jako delegátka cestovních agentur. V knížkách Příběhy z olivového ostrova a Pod cypřišem se sklenkou ouza se věnuje životu na ostrově – s humorem i vážně.

Poslechněte si článek:

Autorka je bystrá pozorovatelka a dokáže glosovat s nadsázkou a vtipem situace, do kterých se dostává jako organizátorka dovolených pro české turisty na Korfu, jako matka dospívajících dětí i jako manželka lékaře, který pečuje o letní hosty a zažívá s nimi situace komické, ale i dramatické. V příbězích z Korfu se dozvíme o dalších Češích na ostrově, například o farmářce, která se tam také přivdala, a vůbec o přátelstvích, která kvetou, když se o ně pečuje. A rozvíjet přátelské vazby Pavla opravdu umí. Je spojena s lidmi z různých koutů Evropy i světa, zve je, zařizuje pobyty na míru a nikdy jí není zatěžko posedět s hosty nad sklenkou vína nebo místního ouza.

Bohaté kontakty jsou samozřejmě zdrojem inspirace pro další psaní. A tak vznikl již třetí soubor, tamním životem inspirovaný – Příběhy z korfských uliček. Jsme vlídně vtaženi do stínu olivových hájů, na břeh moře, do taveren i do uliček hlavního města Kerkyry a setkáváme se s místními figurkami i autorčinou rodinou a přáteli. Na ostrově svítí slunce skoro pořád, cikády cvrčí, u vína se může posedět kdykoli a plavat v moři se dá po celý rok. Dočteme se také, že na podzim přijdou občas i husté mraky, prší a na duši padne splín. Celkově však lze všechna díla Pavly Smetanové zařadit do kategorie „čtení na prázdniny“ – svěží jazyk a humorný styl převládá. Poslední soubor je oživen několika kapitolami, nazvanými //Z deníčku Ofélie//, které napsala autorčina dcera Souzanna Ofelia, aby – jak sama říká – uvedla maminčino psaní na pravou míru.

Pavla Smetanová píše kromě knížek svůj internetový blog a spolupracuje také jako zahraniční zpravodajka s Českým rozhlasem. Je dcera evangelického faráře a někdejšího synodního seniora ČCE Pavla Smetany a o svém životě na řeckém ostrově Korfu říká: „Krásně může být všude, pokud je člověk zdravý, obklopuje se dobrými lidmi a váží si toho, co má.“

Daniela Ženatá

Pavla Smetnová: Příběky z korfských uliček. Praha, Nakladatelství Lidové noviny 2019. 252 stran.

1 komentář u „Pavla Smetanová: Příběhy z korfských uliček“

Komentáře nejsou povoleny.