Nakupujte a objednávejte v Kalichu

(ČB 11/2019) Kalich – nakladatelství a knihkupectví oslaví přespříští rok už celé století své existence. Je tak vůbec nejstarší fungující české nakladatelství a zároveň nejstarší knihkupectví v Praze. Od té doby, kdy jsem se před půl rokem stal jeho novým ředitelem, si uvědomuji, jak tato tradice zavazuje. Tradice Kalicha je pevně svázána s Českobratrskou církví evangelickou, která je jediným majitelem společnosti. Věřím, že všem jejím členům budeme schopni přinášet kvalitní knihy a hrdost na to, že Kalich mají.

Poslechněte si článek:

V knihkupectví dnes nabízíme na 7000 titulů nejrůznějších žánrů, přičemž těžištěm je samozřejmě literatura duchovní ve výběru, jaký lze jinde těžko nalézt, dále knihy historické, filosofické, ale i kvalitní beletrie, literatura pro děti atd. Naše nabídka se samozřejmě neomezuje jen na ty, kteří mohou do knihkupectví přímo přijít a vybrat si – většinu knih, které máme na pultech a v regálech, nabízíme i prostřednictvím e-shopu, většinou se slevami, které jiná knihkupectví našeho typu neposkytují. Služby e-shopu se neomezují jen na knihy, které v něm přímo najdete; pokud je to v možnostech našich a našich distributorů, seženeme na požádání i knihy, které na našich stránkách uvedeny nejsou. Tuto službu využívá čím dál více zákazníků.

Z nakladatelství Kalich bych chtěl upozornit na několik nových titulů, všechny si zasluhují pozornost.

Ten den – 17. listopad 1989

Kniha se stala jednou z nejočekávanějších letošních novinek. Zachycuje příběh jednoho dne očima lidí, kteří 17. listopadu 1989 vyšli do pražských ulic, ale že ten den změní dějiny, ještě nevěděli. Kniha shromažďuje více než 200 přímých svědectví studentských organizátorů i řadových účastníků, náhodných kolemjdoucích i policistů. Jak prožili 17. listopad a co od něj očekávali? S jakými myšlenkami ráno vstávali a jakou budoucnost viděli před sebou, když byla demonstrace rozehnána a sčítaly se šrámy? Kniha dává slovo známým i neznámým aktérům, tedy i těm, kteří o svých zážitcích dosud nikdy veřejně nehovořili. Jejich vzpomínky doprovází rozsáhlý a z naprosté většiny doposud nepublikovaný obrazový materiál v podobě fotografií, dopisů, deníkových záznamů, oficiálních dokumentů či maleb.
Autoři Michal Beck, Matouš Hartman, Alžběta Ambrožová a Anna Palánová, v době psaní knihy sami ještě studenti, vytvořili ve spolupráci se spisovatelem (a mým předchůdcem ve vedení Kalichu) Alešem Palánem působivou koláž, zachycující příběh tohoto jedinečného dne. Kniha Ten den – 17. listopad 1989 současným čtenářům umožňuje toto zásadní datum zprostředkovaně zažít, zpřítomňuje a přibližuje dnešku odkaz revolučních dnů a těžce nabyté svobody.
Hned při svém vydání tato kniha zaznamenala významný úspěch – spolu s několika málo dalšími tituly byla zařazena do Velkého čtvrtku. Sklízí velice příznivé ohlasy a věřím, že si najde cestu k mnoha čtenářům, stojí totiž za to.

Církev v proměnách času

Pro Českobratrskou církev evangelickou vydal Kalich dlouho očekávanou knihu Církev v proměnách času, už třetí toho jména, tentokrát zachycující život církve od roku 2000. Z pověření synodní rady ji sestavily Lenka Dobšová a Monika Voženílková. Na rozdíl od předchozích dvou publikací, zachycujících život v předešlých desetiletích, jsou v nové knize u jednotlivých farních sborů i barevné fotografie. (Podrobnější upoutávku na tuto publikaci najdete v rubrice Recenze nebo v časopise na str. 46.)

Pro členy ČCE poskytujeme při nákupu nové Církve v proměnách času mimořádnou 20% slevu. Přihlásit se o ni můžete jak v našem knihkupectví, tak při objednávce na našem e-shopu.

Nakresli mi Bibli

V provedení evangelického faráře Zdeňka Šorma, ve více než stovce obrazů, inspirovaných dětskou kresbou, nás provází biblické příběhy doslova od prvního verše knihy Genesis po poslední verše Zjevení Janova; určeny však nejsou zdaleka jen dětem. Obrazy s ručně psanými odkazy na jednotlivé biblické verše či oddíly zaujmou, potěší i snad přinutí k zamyšlení.

 

(Recenzi Pavla Pokorného otiskujeme na str. 47 a najdete ji také v rubrice Recenze.)

Být kvakerem

Kniha Být kvakerem – průvodce pro začátečníky seznamuje čtenáře se základy jediného náboženského hnutí, kterému byla doposud udělena Nobelova cena míru. Poutavý text britského autora Geoffreye Durhama přibližuje duchovní svět i historii kvakerů, v připojeném doslovu pak i jejich historii a současnost u nás. Velice zajímavá kniha pro každého, koho zajímá různorodost duchovního myšlení.

Evangelický kalendář 2020

uspořádal farář Jaroslav Pechar. A tohle píše v předmluvě: „Milý čtenáři, možná to pro tebe bude překvapení, ale i farář je (někdy) jen člověk. Jí, pije, ba i chodí na záchod právě tak často jako zbytek populace. A přece jsou některé zážitky specificky dány jeho profesí. Následující stránky jsou výběrem ze vzpomínek řady těch členů naší církve, které nějak tento farářský svět zasáhl. V drtivé většině jde pochopitelně o farářky a faráře. Některé z nich znám roky, s jinými se setkávám jen letmo, ale byli ochotni se o některé historky ze své praxe podělit.“ A z toho, o co se podělili, vzniklo zajímavé, zábavné i poučné čtení.

Na každý den 2020

přináší úvahy, jejichž osnovou a spojnicí jsou texty žalmů, jež uspořádala farářka Elen Plzáková. Původně začali úvahy psát členové mládeže pražského sboru na Jarově, postupně se ale okruh autorů rozšiřoval mezi další mládež, lidé mladé duchem, až nakonec obsáhl věkové rozložení od čtrnácti do osmdesáti let. Vzniklá mozaika textů je tak velice různorodá a snad každý v ní může najít něco, co ho osloví.

Neboj se vrátit domů

A ještě nemohu zapomenout na jednu knihu, která vyjde v nejbližších dnech. Podařilo se nám získat ke spolupráci jednoho z nejvýznamnějších současných českých fotografů, Jindřicha Štreita, a výsledkem této spolupráce je druhé vydání knižního rozhovoru zakladatelky hospicového hnutí u nás Marie Svatošové s Alešem Palánem, kterému desítky Štreitových působivých fotografií z hospiců dávají novou dimenzi.

Všechny tyto publikace najdete v našem knihkupectví nebo v našem e-shopu, a s nimi tisíce dalších knih. Těším se, že nás navštívíte.

Petr Schwarz, ředitel Kalicha

1 komentář u „Nakupujte a objednávejte v Kalichu“

Komentáře nejsou povoleny.