Kaple smíření u Berlínské zdi

(ČB 12/2019) V Kapli smíření v centru německé metropole na Bernauer Straße, kde stávala Berlínská zeď, zazpíval 9. listopadu tohoto roku při oslavách pádu zdi český písničkář Jaroslav Hutka; vystoupil hned po projevu kancléřky Angely Merkelové. Berlínský symbol studené války, který východoněmecký režim postavil v roce 1961, si vyžádal 140 životů, vnitroněmecká hranice dalších asi 330. Nejméně 180 lidí přišlo o život, když se z NDR pokusili utéct přes Baltské moře. Merkelová v Kapli smíření citovala i Václava Havla a jeho přínos k tehdejším událostem. Kancléřka též připomněla, že na 9. listopad připadá i výročí takzvané křišťálové noci, protižidovského pogromu, který se odehrál v roce 1938 v nacistickém Německu, Rakousku a v Sudetech.

Poslechněte si článek:

Nová kaple

Kaple smíření stojí na místě zdemolovaného luterského chrámu, který nechal východoněmecký režim odstřelit 25 let po jeho uzavření, jen krátce před pádem zdi. Kostel stál dlouhá léta opuštěn v „zóně smrti“ – ochranném pásmu zdi na východě, zatímco domy jeho farníků zůstaly v západní části města.

Nová kaple má zajímavou oválnou konstrukci ze dvou vrstev jako vajíčko. Vnitřní hliněné jádro, které zpevňují rozemleté úlomky ze suti původního kostela, je chráněno vnějším dřevěným ochozem. Volba materiálů, hlíny a dřeva, byla architektem vybrána, aby svojí „měkkostí“ kontrastovala s tvrdostí betonu a oceli zdi rozdělující město. Oválná konstrukce kaple umožňuje i protilehlé, tzv. antifonální nebo komuniální uspořádání lavic či židlí v kapli, které posiluje pocit sounáležitosti společenství a je vhodné například pro žalmové modlitby nešpor. Pravidelný program se v kapli konal i při nedávném Kirchentagu.

Kaple slouží kromě církevní komunity také návštěvníkům blízkého muzea a památníku Berlínské zdi. V přístupové zóně ke kostelu byly na dřevěnou konstrukci zavěšeny zvony zachované z původního kostela. Uvnitř kaple, též ze starého kostela, je umístěn oltářní kříž. To místní komunitu spojuje s minulostí a upomíná na historickou paměť místa. Pro Čechy je zajímavé, že vstup do kostela vede na západ přímo směrem do Hussitenstraße.

Jan Kirschner, foto autor a Eugen Kukla

1 komentář u „Kaple smíření u Berlínské zdi“

Komentáře nejsou povoleny.