Cesta kolem světa za 80 minut. Představení Bratrské školy

(ČB 3/2020) Naše školní divadlo se stalo už podruhé součástí projektu „Inkluze a multikulturní výchova“. Letos jsme si zvolili příběh, který množstvím zážitků bohatě vystačil a ještě se stal základem pro naše divadelní představení. V roce 1873 jej formou dobrodružného románu napsal geniální spisovatel Jules Verne, který se na nás v divadle usmíval z medailonu nad jevištěm.

Poslechněte si článek:

Napínavý příběh Willyho Foga a jeho přátel si mnozí zamilovali díky španělskému kreslenému seriálu. Má strhující děj, mnoho výrazných a zajímavých postav, nechybí mu humor ani poselství k zamyšlení. Vypráví o přátelství, vzájemné pomoci, vytrvalosti, odvaze, o pomoci druhým. Je to vlastně pohádka a trochu i hrdinský epos, přenesený do prostředí viktoriánské Anglie, kde středověkého rytíře nahradil moderní gentleman.

Zní to jako ideální námět pro školní divadlo a v hlavě zrál dlouho. Pár let jsme však museli počkat, až ve škole dorostou herci, o kterých jsme mohli s jistotou tvrdit, že jsou pro role pana Foga a všech dalších postav opravdu ti praví. Byla to radost a zábava s nimi zkoušet a sledovat, jak své role začínají postupně chápat, prožívat a vlastními nápady dotvářet. Z literárních postav v románu a scénáři se během listopadu a prosince staly živé bytosti, a to se zdaleka ne každému (navíc nezkušenému a dětskému) herci povede. Mnoho postav, jejich replik a dalších nápadů se rodilo a upřesňovalo při zkouškách, a nakonec na jevišti všechny děti ze sebe vydaly opravdu to nejlepší.

Děti si ve výtvarné výchově namalovaly masky opičího lidu a tropické rostliny, které se pak staly plošnými loutkami džungle v životní velikosti. Společně vytvářely také koruny a podstavce pro bysty v Reformním klubu a kapesní hodinky-mince, visící nad scénou. Naučily se opičí tanec a také působivý valčík pro výjev na palubě lodi Mongolia.

Abychom rozsáhlý příběh nemuseli hrát celý a mohli ztvárnit jen jeho nejdramatičtější části, použili jsme vypravěčů v rolích čtenářů. Ti posouvali děj, ale také jej propojovali se současností, s životem dnešních dětí a s jejich vztahem k povinné četbě a škole.

Představení jsme si mohli spokojeně užít díky obětavé pomoci mnoha „skrytých“ lidí, kteří pouštěli zvukové nahrávky nebo obsluhovali oponu. Paní ředitelka učila děti pečlivě a nahlas vyslovovat, pan školník vše potřebné vyráběl a vozil, rodiče jako každý rok opatřili spoustu skvělých kostýmních doplňků a rekvizit… Kobyliský sbor nám na zkoušky poskytl kostel a hudební doprovod obstarala živá kapela.

Slavná premiéra byla před Vánocemi, představení jsme dali dohromady ještě jednou začátkem února. Pozvali jsme děti ze spřátelených křesťanských a soukromých škol a také naše starší kolegy z pedagogického lycea Evangelické akademie.

A tak jsme s Willy Fogem znovu prožili velké dobrodružství. S hrdinou vzdělaným, charakterním, velkorysým a odvážným. S kterým navíc není nuda. Jednoho dne se pro nic za nic, kvůli hazardní sázce, vydá na dobrodružnou cestu kolem světa. Riskuje tím svůj majetek i pověst a nezíská tím „nic – kromě štěstí“.

S využitím textu Daniela Razíma D. Ženatá.

Foto z archivu Bratrské školy