Metal v kostele? Vážně?

(ČB 7+8/2020) Milý čtenáři, rád bych ti představil knížku, kterou jsem přeložil. Jmenuje se Vážně?! a napsal ji roku 2015 americký kazatel Bob Beeman. V několika tematických kapitolách sepsal rady, které by byl rád poradil sám sobě, když mu bylo 21 let (v některých státech USA věk dospělosti).

Pastor Bob se od osmdesátých let věnuje službě pro křesťany, kteří se ochomýtají kolem metalové hudby. Z počátku to měli takoví lidé v Americe dost krušné. Vznikla dokonce kampaň, při které se různé spolky s církvemi spojily a společně proti rockové hudbě zakročily. Mladí lidé byli nuceni veřejně pálit své nahrávky, trika s kapelami, plakáty atp., což vedlo k tomu, že se nemalá část křesťanské mládeže rozhodla opustit domov i své domovské církve. Velké skupiny mladých lidí pak jezdily na turné s křesťanskými kapelami jako Stryper, Whitecross atd. A jednou mladí zavítali do městečka Torrance, ve kterém působil právě mladý kazatel Bob Beeman, který se rozhodl situaci těchto lidí nějak řešit. Jeho vlastní sbor byl ovšem silně proti, a tak byl velice rychle zbaven pozice kazatele. Po nějaké době založil hnutí Sanctuary, orientující se na mladé křesťany, kteří mají sympatie pro rockovou hudbu. Dnes už lze mluvit o zavedené církvi evangelikálního typu, která má cca 40 sborů různě po světě (i v Evropě). Z toho společenství vychází také naše kniha.

Pastor Bob je protestantský kazatel s baptistickou tradicí. Z počátku měl snahu připravit své přívržence pro „misii mezi metalisty“. Tento apel však později uvadal, společenství prošlo fundamentální krizí. Dnes jde ale o vyzrálé křesťanské hnutí, které by se dalo řadit k post-fundamentálnímu evangelikálnímu křesťanství, opírajícímu se o metalovou hudbu.

Pastora Boba můžete sledovat na youtube, kde má svůj kanál s názvem PASTOR BOB DAILY!, ve kterém reaguje na otázky, které mu fanoušci píšou.

Díky velkorysé podpoře a pomoci Jana Keřkovského jsem knihu mohl vydat v nakladatelství Mlýn. A vy se tak můžete seznámit s překvapivými myšlenkami a postřehy člověka, který vede velice neobvyklý život a nebál se postavit za správnou věc.

Filip Boháč