Hudební odpoledne

(ČB 11/2020) Poslední červnovou neděli ve zlínském evangelickém kostele prvními radostnými tóny zpěvu Jubilate začala událost, nazvaná obyčejně až prostě Hudební odpoledne. Jejím smyslem bylo představit novou notovou sbírku Chvalčovské miniatury 3.

„Notový marketing“ samozřejmě není všechno, nutno proto podotknout, že druhý a neméně podstatný cíl byl pozvednout radost v lidských srdcích. A když je člověk veselý, tak si přece zpívá. Na programu se proto skvěly písně, kterých se účastnilo celé shromáždění a ze kterých se v zájmu svěžesti zpívala jen první sloka. Několikadílné žalmové a písňové bloky byly doprovázeny na varhany s brilantně pojatými předehrami.
Aby se nestal zpěv příliš suchopárným, byl ještě vyplněn varhanními či klavírními skladbami (hranými mnou a Ester Moravetzovou), sborovým zpěvem Evangelického chóru Zlín a chytře volenými komentáři. Ty pojednávaly o tvorbě jednotlivých skladeb (např. inspirací pro tvorbu skladby Intermezzo může být hra světelných paprsků a barev léta v chvalčovské pracovně), o krásách a daru hudby, o stylu jeho tvorby (upřednostnění kratších stylů, inspiraci), ale také o vděčnosti k ECHU Zlín a Chvalčovu. Milou částí programu se stala řeč pana Ing. Antonína Stodůlky, starosty Chvalčova.

I když jste na našem Hudebním odpoledni nebyli, máte možnost si koupit sbírku, z jejíž části byl celý program poskládán. Naleznete v ní varhanní doprovody a předehry k velkému množství písní a několik skladeb, určených k úvodu či závěru bohoslužeb. Tento zeleně až tyrkysově zářící notový sešit je určen pro začínající hráče, repertoár má proto nižší náročnost. Notovou publikaci lze zakoupit v prodejně Kalich nebo ji objednat na http://www.ekalich.cz/.

Autor doufá, že díky této sbírce nalezne mladší generace bližší cestu k varhanním doprovodům, a dojde tak možná k ještě větší popularizaci varhan.

Matyáš Moravetz