Běloruské bohoslužby

(ČB 4/2021) Poslední březnový čtvrtek se v pražském kostele U Salvátora konaly v pořadí už druhé běloruské ekumenické bohoslužby. Shromáždění se uskutečnilo v den připomínky 103. výročí vyhlášení nezávislosti Běloruska.

   POSLECHNĚTE SI ČLÁNEK


Českobratrská církev evangelická udržuje kontakt s běloruskou komunitou v ČR a prostřednictvím Komise pro lidská práva i faráře pro menšiny Mikuláše Vymětala sleduje probíhající násilné represe vůči protestujícím v Bělorusku.

Začátkem roku synodní rada vyzvala k podpoře utlačovaných. „Kéž nám vlastní složitá situace, spojená s pandemií, nezakrývá výhled na ta mnohá místa ve světě, kde se děje bezpráví, pronásledování a nesvoboda,“ apelovalo vedení evangelické církve v lednu letošního roku.

Společné bohoslužby a modlitby představují další krok na této cestě. Mají být pomocí i povzbuzením. A také hlasem znějícím ve veřejném prostoru.

„Dnes vzkazujeme Bělorusům, kteří jsou v opozici vůči násilnickému režimu: Víme o vás, myslíme na vás, mluvíme o vás a modlíme se za vás. A děláme to veřejně. Abyste o tom věděli vy, aby o tom věděli naši spoluobčané, aby o tom věděla naše vláda a kdokoli ve světě, ke komu ten hlas dolehne,“ upozornil náměstek synodního seniora Pavel Pokorný, který připomněl, že právě modlitba je prostor největší myslitelné svobody.

Jiří Hofman