ČB 4/2021. TÉMA: KONFIRMAČNÍ VĚK

(ČB 4/2021) Možná je to noční můra každého pravého Moraváka: zůstat uvězněný několik měsíců v Praze bez možnosti úniku. Přesně to se mi totiž teď stalo. Důvodem je opatření vlády, které zakázalo pohyb mezi okresy. Ač rodem i bydlištěm z Moravy, přebývám již několik týdnů permanentně v hlavním městě.

   POSLECHNĚTE SI ČLÁNEK

Dopustím se teď nejspíš urážky na moravské cti, když řeknu, že se mi nežije špatně. Cítím se naopak privilegovaná, že se můžu pohybovat na tak velkém prostoru. Vzpomenu-li na svoji rodnou ves, čekaly by mě následující týdny procházky od značky ke značce, bratru necelý kilometr. Prahu můžu brázdit na kole, což si zejména s rozjařujícím se počasím velmi užívám. Je to sice občas trochu Divoký západ, když se na magistrále přetlačuji s velkými auty nervózních řidičů, ale Pán Bůh mne (a provoz Českého bratra) zatím bezpečně chrání, takže je mě stále jen 1 ks.

Jedna věc mne ale přece jen trápí. Ne snad odříznutí od rodné hroudy, ale izolace od blízkých. Jistě, můžeme si telefonovat nebo skypovat, zdá se mi ale, že už toho máme celkově dost plné zuby. Jak udělat radost někomu, kdo je na druhé straně republiky? Jak mu projevit péči, když mu nemůžu věnovat svoji přítomnost? V tomto směru znovu objevuji krásu České pošty, která umožňuje přemístění fyzického objektu, což je v době gifové a memové něco neuvěřitelného.

Takto jsem v nedávné době obdarovala svoji maminku kávou – když už si ji nemůžeme vypít společně, aspoň jsem ji vyslala „místo sebe“. Je to drobnost, ale dokáže udělat radost, a hlavně předat vzkaz o tom, že na druhého myslíme a máme o něj péči.

A tak bych nás všechny chtěla povzbudit, ať neztrácíme naději a hledáme nové cesty, jak projevovat druhým pozornost a být jim nablízku. Jde to i na dálku!

Požehnaný velikonoční čas přeje

Adéla Rozbořilová

 

OBSAH ČÍSLA

TÉMA
Biblická úvaha – R. Včelná
Rozhovor s Jiřím Palánem – J. Plíšková
Večeře Páně a konfirmace – J. Štefan
Slavnost víry – D. Balcar
Mít kde navázat – P. Kroužková
Otázka na tělo – J. Plíšková
MLÁDEŽ
Můj vztah s Bohem – M. Lapáčková
Farářův všední den – O. Macek
MOJE CÍRKEV
Vidím to hodně jinak – Z. Šorm
Poradní odbor pro otázky životního prostředí – A. Rozbořilová
Ne o nich, ale s nimi – A. Rozbořilová
Nadační fond a my – A. Rozbořilová
Možná přijde i… Písařovicová – A. Rozbořilová
Běloruské bohoslužby – J. Hofman
DIAKONIE
Od kritiky k činům – A. Šůra
Krátce z Diakonie – A. Šůra
SLOVO
Výjimečnost dětských táborů – M. Erdinger
Zpěvník s věnováním – J. Tengler
Chcípl pes – O. Vogl
Recenze: Rozhovory nad čajem a sušenkami – L. Ridzoňová
Recenze: „Za svou pravdou stát“ – D. Ženatá
Poslední slovo – J. Tomeš