…ještě svítá?

(ČB 5/2021) V posledních době jsem byl opětovně dotazován, zda by byl možný dotisk či další vydání zpěvníku Svítá. Zpěvník je stále žádán, a to mě osobně velmi těší, také proto, že jsem se na jeho přípravě malým dílem podílel.

Zpěvník začala připravovat ekumenická skupina pod vedením Jiřího Grubera v osmdesátých letech, dala si za úkol sestavit sborník písní, které byly mezi křesťanskou mládeží rozšířeny často jen v různých svépomocných opisech. Byla naděje, že se najde cesta, jak zpěvník vytisknout. Ve snaze minimalizovat možné komplikace ze strany tehdejšího režimu nebyla ve zpěvníku uvedena jména autorů. Zůstalo to tak i v prvním vydání porevolučním, v roce 1992, už ve svobodných poměrech. O zpěvník byl zájem, další vydání již ztratila „polooficiální“ punc a jména autorů v nich byla doplněna.

Když jsme loni v únoru v synodní radě zvažovali, zda a za jakých podmínek by byla možná reedice posledního vydání, narazili jsme na možné právní překážky. Od doby, kdy zpěvník Svítá spatřil světlo světa, se totiž podstatně zpřísnila ochrana autorských práv. Uvědomili jsme si, že příprava reedice, která by splnila aktuální podmínky autorského práva, by byla časově i finančně náročná, a to zejména u písní převzatých ze zahraničí.

Poptávka po tištěném zpěvníku ukazuje, že mobilní aplikace není pro každého a pro každou situaci. Je nám jasné, že zpěvník v „cestovním vydání“ najde své uplatnění pří různých příležitostech. Uložili jsme si začít pracovat na přípravě takového zpěvníku také s využitím vhodných písní z připravovaného nového zpěvníku, u nichž budou autorské licence vyřešeny. Je mezi nimi stovka písní ze zpěvníku Svítá i řada písní nových. Musím ale doznat, že jsme v době pandemických omezení zatím nic neudělali, naše síly jsou napřeny k dokončení příprav a vydání nového zpěvníku v tomto roce.

Jiří Schneider, člen synodní rady