Žádná krize nás nesmí připravit o lidskou důstojnost

Březnová setkání s tematikou lidských práv se pořádají každoročně. Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla je pořádá Komise pro lidská práva Českobratrské církve evangelické.
Ani letos to nebylo jinak. Akce s názvem Dáváme hlas ponižovaným se konala v úterý 16. března v podvečer. Protiepidemická opatření však ovlivnila její charakter. Místo obvyklého veřejného pochodu centrem Prahy a diskuse v prostorách Knihovny V. Havla se uskutečnil pouze online rozhovor, který Knihovna přenášela živě.


A pandemie ovlivnila letošní ročník i tematicky. Kromě četných zdravotních rizik totiž vleklá koronavirová situace přináší i rizika ekonomická a sociální, která tvrdě dopadají na ty nejohroženější z nás: samoživitelky a samoživitele, rizikové skupiny sociálně slabších a další.

Pozvání k diskusi přijala bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, farář pro menšiny Mikuláš Vymětal a moderátorka a publicistka Nora Fridrichová, která pomáhá zajišťovat potraviny a oblečení i výpočetní techniku pro domácí výuku samoživitelům a jejich dětem.

Hodinovým rozhovorem, který je nadále dostupný na webu e-cirkev.cz či v YouTube archivu Knihovny Václava Havla, provázela moderátorka Českého rozhlasu Plus Lucie Vopálenská. Dotkla se role vlády i neziskových organizací, ptala se na úlohu médií nebo třeba právě církví v této nelehké době. Řeč byla také o výzvách a nárocích, které přinese doba po pandemii.

„Jako novinářka ve své práci bývám kritická k výkonům vlády, protože tam mnoho úspěchů vidět není,“ vytkla Nora Fridrichová politické reprezentaci liknavost a populismus, který tvrdě dopadá na ty nejslabší a dál prohubuje jejich chudobu a vyloučení.
Diskuse přitom naznačila, že jednou z velkých zkoušek celé společnosti bude právě to, jak se vyrovnáme s fází po krizi – jak se postaráme o ty nejzranitelnější: o seniory, o děti, kterým se nedostalo distanční výuky, o ty, kteří přišli o práci a podobně.
Bude záležet na nás, abychom nehledali zástupné viníky. Abychom „nehodili přes palubu“ celé skupiny obyvatel a nezvítězila lhostejnost a nezájem o osudy druhých.
„Co se týče lidí, kteří odstartovali pandemii šitím roušek a finančně přispívají na potřebné i na projekty, je to mimořádně skvělá vizitka o nás jako společnosti,“ uzavřela s nadějí Fridrichová.

Jiří Hofman